TestlerBeslenmeİyi Yaşam

Yemek bağımlısı mısınız?  

Haydi beraber beslenme alışkanlıklarınızı keşfedelim. Evet yada Hayır diye cevaplayın.

1-Her hafta en az bir sağlıksız yiyecek veya içecek tüketiyor musunuz? 

2-Gittiğiniz her yerde sağlıksız yiyecek ve içecekleri ulaşamayacağınızı düşündüğünüzde tatilde veya bir restoranta panik oluyor musunuz? 

3-Hiç şu ya da bu sağlıksız yiyecek içecek daha az tüketmeniz gerektiğini hissettiniz mi ? 

4-Bir şey yedikten veya içtikten sonra kendinizi suçlu hissettiğiniz oldu mu ? 

5-Herhangi bir sağlıksız yiyecek içeceği uyandıktan sonraki birkaç saat içinde düşünüyor musunuz ? 

6-Canınız bir şey çektiğinde kendinizi savunmasız hissediyor musunuz? 

7-Geçmişte herhangi bir yiyecek içeceği daha az tüketmeye çalışıp bunda başarısız oldunuz mu ? 

8-Herhangi bir yiyecek içeceği kendinizi kötü veya iyi hissettiğinizde ya da aç veya susuz olmamanıza rağmen yöneliyor musunuz? 

9-Bu istekleri duymasaydınız kendinize olan saygınızın ve ilişkilerinizin daha iyi olacağını hissettiğiniz oldu mu ? 

10-Zamanınızın çoğunu yemek veya içmeyi düşünerek mi geçiriyorsunuz ? 

11-Toplum içinde yemek yeme ile kendi başınıza yemek yeme biçiminiz farklı mı ? 

12-Kendinize bunu hiçbir zaman yapmamış olsanız da bir yiyecek içeceği istersiniz bırakabileceğinizi söylüyor musunuz? Bu yiyeceği içeceği tüketeceğiniz anı iple çekiyor musunuz? 

13-Yemeyi sıradan bir şey olarak gören insanları kıskanıyor musunuz ? 

14-Yemek yerken transa benzer bir duruma geçiyor musunuz ? 

15-Genellikle gece geç saatlerde mi yemek yiyorsunuz ? 

yemekdüsküsü
Yemek bağımlısı mısınız?  

Kaçına evet cevabını verdiniz ? 

1 Hafif düzeyde yemek bağımlısı belirtisi gösteriyorsunuz genelde yemek seçimlerinizi kontrol edebiliyor ve yemeğin hayatımızdaki rolünden keyif alabiliyor olsanız da kontrolü sizde değil yemekte olduğunu hissettiğiniz zamanlar oluyor. 

2 Orta derecede yemek bağımlısısınız ve muhtemelen bu durum hayatınızı istediğinizden daha fazla etkiliyor hayatınızın pek çok yönlü keyfini çıkarabiliyor olsanız da yemek sizin için sık sık sıkıntı yaratan bir konu. 

3 ve üzeri hayatımızın hemen hemen her alanını etkileyen bir yemek bağımlılığının pençesinde olabilirsiniz yemek büyük ihtimalle hayatınızda sizi mutsuz edecek kadar büyük bir role sahip sizi esir almış olan bu mücadele ile başını çıkmanın zamanı geldi. Bir besleme uzmanından destek alınız.

Bu testin sonucu ne olursa olsun lütfen kendinize fazla yüklenmeyin yemeğin hayatımızdaki rolünü artık anladığımıza göre bu rolü yeniden yazmak ve yemeyi layık olduğu yere yani bir besin ve keyif kaynağı haline döndürmek konusunda ihtiyaç duyacağınız her türlü araca sahip olmak üzeresiniz. Dönüşümü başlat Değişim olsun. Sağlıkla kalın .

Gülce Özyürekin fotoğrafı

Gülce Özyürekin

Kilolu bir çocukluğum süresince yıllarca bir çok diyetisyene gittim . Her seferinde 5 kg verip 10 kilo geri alıyordum. Sağlıklı olmanın püf noktasını keşfetmek için eğitimini alıp çözüm bulmam gerektiği düşündüm. Diyetisyen olmaya karar verdim. İstanbul Gelişim Üniversitesi İngilizce Beslenme ve Diyetetik bölümünü kazandım. Üniversitede Diyet yazmayı öğrendiğim gibi kendi yaşam tarzıma uygun diyet yazdım ve 4 ayda spor ile birlikte -20 kg verdim. Neuroformat Barış Muslu ve Boğaziçi Kampüs Aşkım Kapışmaktan Yaşam Koçluğu Eğitimi aldım. Şuan Diyetisyenlik & Yaşam Koçluğu yapmaktayım. Online diyet ve yaşam koçluğu hizmetim ile bir çok şehirde, ülkede hayatlarının verimliliğini arttırmak, sağlıklarına kavuşmak isteyen bir çok kişiye beslenme, aşam koçluğu ve sezgisel beslenme danışmanlığı veriyorum .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu