Beslenme

Bağışıklık Güçlendirici, Doğal Yiyecek Önerileri…

Hazır iple çektiğimiz yaz aylarına daha varken sizlere müthiş bağışıklık güçlendirici yiyecek önerileriyle geldik. Sizlerde sık sık hastalanıyor ve bağışıklık sisteminize güvenmiyorsanız doğal, bağışıklık güçlendirici yiyecekler tüketmelisiniz. Güzelliğin Peşinde şimdi de sağlığınızın peşine düştü. Gelin şu sert kışı sağlıklı bir şekilde atlatalım.

Hastalık, hastane sıraları, doktor randevuları ve büyük büyük haplar sizi de yoruyorsa doğru adrese geldiniz. Güzelliğin Peşinde olarak sizler için derlediğimiz bu yazıda bağışıklığınızın bir zırh kadar kuvvetli olmasını sağlayan yiyeceklerden bahsettik. O halde geçelim.

Bol Bol Selenyum Tüketin!

Grip ile doğrudan ilişkili olan selenyum kesinlikle kış aylarında tüketilmesi gereken bir bağışıklık güçlendiricidir. Selenyum eksikliği bağışıklığınızı etkilediği kadar aynı zamanda depresyona, mutsuzluğa ve içe kapanıklığa da neden olmaktadır. Deniz ürünleri, Brezilya fındığı, ton balığı, mantar, susam, tam tahıllar, sarımsak, soğan, yumurta ve tavuk eti selenyum içeren yiyecekler arasında yer alır.

Mutfakta C Vitamini Eksik Etmeyin!

Kuşburnu, domates, soğan, yeşilbiber, kırmızı biber maydanoz, tere, roka, brokoli, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kivi içinde C vitamini barından yiyecekler arasında yer almaktadır. C vitamini almak bağışıklık sisteminizi güçlendirerek tüm sert kışlardan kolay bir şekilde geçmenizi sağlar.

Çinko Zenginliği: Sağlık Zenginliği

Çinko yaz kış demeden mutfağınızda yer vermeniz gereken vitaminler arasında yer alır. Bağışıklığınız çinko kullanımı ile doğru oranda artacaktır. Metabolizmayı hızlandıran, bağışıklığı güçlendiren ve özellikle de ara öğünlerde tüketilmesi gereken çinko hindi eti, kabak çekirdeği, kuru baklagiller, deniz ürünleri, rüşeym, susam, fındık, badem, ceviz, fıstık besinleri içinde yer almaktadır. Bu besinleri sık sık tüketebilirsiniz.

Kalsiyum ve Protein

Vücudun su dengesini sağlayan, ödemlerinizin azalmasına yardımcı olan kalsiyum ve protein ağırlıklı besinler de tüketilmesi gerekli besinler arasında yer almaktadır. Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, yumurta, et, tavuk ve balık gibi yiyecekleri bol bol tüketmeniz yeterli kalsiyum ve proteini almanızı sağlayacaktır. Ayrıca protein eksikliği de kişilerde depresyona neden olmaktadır.

B12 Eksikliği Uykusuzluk Demek!

B12 Eksikliği sadece bağışıklık adına değil vücudumuz dışında ruh sağlığımızı da yakından etkileyen bir vitamindir. Kişide eksik olması halinde duygu durum bozukluğuna neden olan B12 eksikliğini Yumurta, et, balık, süt, peynir, soya sütü ve yoğurt yiyerek giderebilirsiniz.

Omega 3 Kaynağı

Balık ceviz ve keten tohumunda bol bol bulunan omega 3 vitamini bağışıklık sistemi için bir ilaç niteliğindedir. Omega 3 vitaminin en çok bulunduğu yiyeceklerden birisi de semiz otudur. Kış aylarında balık ve semiz otunu birlikte tüketmeniz omega 3 vitamini yeterli miktarda almanızı sağlayacaktır.

D Vitaminini Eksik Etmeyin!

Kış aylarında vücudun en çok hissettiği eksikliklerden birisi de D vitaminidir. D Vitamini eksikliği bağışıklık sistemini en çok etkileyen vitaminlerden birisi olduğu için sık sık hastalığa davet çıkarıyor. Sizde sık sık hastalanıyor ya da bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız bol bol somon, balık ve süt tüketmelisiniz.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu