İyi Yaşam

Bebeği Sallayarak Uyutanların Çok Geç Öğrendiği 5 Ders

Sallayarak bebek uyutmak, ağlayan ve bir türlü uykuya dalamayan bebek annelerinin en sık başvurduğu yöntemdir. Ülkemizde oldukça yaygın olan bu teknik ise ne yazık ki sağlıklı değildir. Öyle ki bebekleri sallayarak uyutmak onlarda bağımlılık yaratacak ve her defasında böyle uyutulmak isteyecektir. Daha da ilerleyen süreçte ise huzurluksuz sorunlarında ciddi oranda artış meydana gelmektedir. İşte merak edenler için bebeği sallayarak uyutanların çok geç öğrendiği 5 ders;

Baş Dönmesi

İnsan vücudunda yer alan iç kualkta dengeyi kontrol edebilmek adına gerekli olan sıvı dolu yarım daire şeklinde bir bölüm bulunur. Bu bölüme vestibüler labirent adı verilmektedir. Sallanan bebeklerin gözleri tek bir noktaya bakar. Bu da vestibüler labirentteki hücrelerin sallantı uyaranları vermesine sebebiyet vererek bebeklerde baş dönmesine neden olur. Bu his nedeniyle çocuklar uykuya dalar.

Sarsılmış Bebek Sendromu

Çok ağlayan bebek susturulmak adına daha şiddetli sallandığında sarsılmış bebek sendromu ortaya çıkar. Bu çok tehlikeli bir sonuçtur. İlerleyen süreç içerisinde çocuklarda beyin kanaması ya da kalıcı beyin hasarı gelişme ihtimali vardır. Bu nedenle uyku sorunu olan bebekler, hekimler tarafından değerlendirilerek, sağlık sorunları kontrol edilmelidir.

Uykuya Dalmakta Zorluk

Sallayarak uyuyulan bebekler sersemleşmektedir. Daha da ilerleyen süreçte zaman algısı düşer. Yani bebek kendisini hipnoz olmuş gibi hisseder. Kendiğini kaybettiğinden de doğrudan uykuya geçer. Ancak sürekli sallanan bebekler zamanla kendi kendine uykuya geçmekte zorluk yaşamaya başlayacağından, sallayarak uyutmak sağlık açısından çok zararlıdır.

Epilepsi

Epilepsi, uyumayan bebeklerin şiddetli sallanmasıyla birlikte gelişebilmesi mümkün bir hastalıktır. Şiddetle sallanan bebeğin beyin gelişimi de olumsuz etkilenir. Yani çocukların beyninde ciddi hasarların ortaya çıkması muhtemel bir durumdur. Epilepsi ilerleyen zamanda da çocukların yaşamını olumsuz etkileyen bir rahatsızlık olduğundan anne adaylarının bu konuya dikkat etmesi önerilmektedir.

Görme Merkezi Sıkıntıları

Bebekleri sallayarak uyutmak, onların gözleri için de çok zararlıdır. İlerleyen süreç içesinde zarar gören görme merkezi yeni sağlık sorunlarının başlamasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle bebekleri sallayarak uyutma alışkanlığından kaçınılması şarttır. Çünkü zamanla beklenmedik sağlık sorunlarının gündeme gelmesi olası bir durumdur.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu