İyi YaşamPsikoloji

Muhtemelen Maruz Kaldığınız 6 Toksik İnsan Tipi

Yakın çevrenizde sizleri yoran, yıpratan ve desteklemeyen insanlardan olabildiğince uzak durmanız gerekir. Toksik insanlar hayatınızda her ne sebeple bulunuyor olursa olsun yaşam kalitenizi ciddi anlamda düşüreceklerdir. Peki muhtemelen maruz kaldığınız 6 toksik insan tipi hangileridir? Toksik insan kendisini nasıl belli eder? Merak edenler için işte detaylar…

Narsist İnsanlar

Narsist insanlarla bir arada olmayı bırakın sohbet etmek bile oldukça zordur. Çünkü asla konuşmanıza izin vermezler. Daima kendilerini anlatmak adına çaba sarf ederler. Kalabalık bir ortamda dikkat çekmeyi seven narsist kişilikler, aslına bakıldığında karakteri olgunlaşmamış kişilerdir. Bu nedenle uzak durmak hayatınızın daha huzurlu olmasına fayda sağlayacaktır.

Daima Mağlup Olanlar

Öncelikleri olmayan insanlarla sohbet etmek sizlere hiçbir şey katmaz. Çünkü onların hayata yönelik bir amaçları yoktur. Asla başarısızlıklarından ders çıkarmazlar. Sizleri de sürekli olarak aynı durum içerisinde bırakırlar. Daima mağlup insanlar her ne kadar iyi kalpli olsalar da enerjinizi tüketir. Bu nedenle sizleri bir adım daha ileriye götürme imkanı olan insanlarla görüşmeniz daha mantıklı olacaktır.

Her Zaman Mutsuz, Her Zaman Olumsuz

Sizler farkında olmasanız da duygular insandan insana bulaşır. Olumsuz insanlarla zaman geçirmek her daim sizlerin de modunun düşmesine neden olacaktır. Çünkü onlar hayata kötü bakış içerisindedir. Bu onlara zevk verir. Genellikle yersiz eleştiriler yaparlar. Yoğun bir memnuniyetsizlik hali söz konusudur. Asla gerçekçi değildirler.

Kıskanç

En toksik insan türlerinden biri de kıskanç insanlardır. Onlar asla çevrelerinde mutlu insan görmeye tahammül edemezler. Hemen herkesi yargılama eğilimi içerisindedirler. Sürekli dedikodu yapmak isterler. Bu aslına bakıldığında onların kendi becerisizlikleri ve de yetersizlikleridir.

Drama Yapanlar

Günümüzde karşımıza en sık çıkan insan tiplerinden biri de drama yapanlardır. Onların hayatlarında her zaman mutlaka bir sorun ya da ters giden bir şeyler olacaktır. Bu da daima sizlerden beklenti içerisinde olmasına sebebiyet verir. Onlarla bir arada olmak sürekli olarak empati yapma ya da destek gösterme eğilimi içerisine girersiniz. Asla tavsiye istemezler. Çözüm üretmenizi kabullenmezler. Yanlış giden hiçbir şeyi düzeltmek gibi bir amaçları yoktur. Çünkü onlar sadece dramayı seviyor.

Yargılayanlar

Elbette ki dozunda eleştiri son derece yapıcıdır. Ancak sürekli eleştirmek hayat enerjinizi düşürecek bir faktördür. Bu nedenle sizi daima yargılayan, her hareketiniz için bir eleştirisi olan ve yaptıklarınızda sürekli hata bulan insanların da toksik insanlar olduğunu unutmamanızda fayda olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu