İyi Yaşam

Cinsel Gücü Artıran İlaçlardan KDV %8, Hijyenik Pedlerden %18!

Adaletin bu mu dünya? Hijyenik ped temel ihtiyaç değil mi?

Ped ve tampon gibi kadın hijyen ürünlerinden alınan vergi Avustralya, Hindistan, İrlanda, Kanada ve Malezya’da sıfır. 2007 yılında Avrupa Birliği aldığı kararla, üye ülkelerin ped ve tampon hijyen ürünleri üzerindeki vergileri yüzde 5’e kadar indirilme izin vermiştir.

CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN İLAÇLARDAN KDV %8, HİJYENİK PEDLERDEN %18

İskoçya hükümeti, öğrenim çağındaki genç kızların regl döneminde kullandığı hijyen ürünlerini karşılama ve her ay 395 bin öğrenciye okullarda ve eğitim kurumlarında bedelsiz hijyen ürünü dağıtma kararı almıştır.

Ülkemizde erkeklere yönelik cinsel gücü artıran ilaçlardan %8 kdv alınırken, kadınların temel ihtiyacı olan kadın hijyen ürünlerinden alınan %18 kdv alınması adaletin bu mu dünya sorusunu sorduruyor.

Farklı nedenlerle ped, tampon ve diğer kadın hijyen ürünlerine erişimdeki sorunlar ise kadınlarda daha büyük sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

CİNSEL GÜCÜ ARTIRAN İLAÇLARDAN KDV %8, HİJYENİK PEDLERDEN %18

Ülkemizde de ekonomik gelişime paralel olarak bu zorunlu ihtiyacın üzerindeki verginin kaldırılması ve bu ürünlere erişim sorunu yaşayanlar için devletin adım atması büyük önem taşıyor.

User Rating: 3.85( 1 votes)

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu