Beslenme

Ev Yemekleri ve Kalorilerini Öğrenmek İster misiniz? İşte Birbirinden Lezzetli Ev Yemeklerinin Kalorileri

Ev yemeği dedik mi hepimizin ağzının suyu akıyor değil mi? Hamburger, pizza, tost vb. fast food yiyecekler her ne kadar daha lezzetliymiş gibi görünse de ev yemeklerinin yerini hiçbiri tutmuyor. Şöyle sıcacık bir kuru fasulye, taze fasulye, patlıcan dolması…

Her gün yediğimiz ev yemeklerinin kalorilerini duyunca sizlerde eminim şaşıracaksınız. Akşam sofralarında çeşit çeşit yer alan ev yemekleri hepimizin tartışmasız ince çizgisi. Sizler de akşama şöyle bir etli güveç olsa da yesek diye düşünüyorsanız önce kalorilerine bakmalısınız. Hem diyet yapıyor hem de ev yemeklerinin vazgeçilmez tadından mahrum kalmak istemiyorsanız işte birbirinden farklı ev yemeklerinin kalorileri…

Taze Fasulye Kalorisi

Mevsiminde tüketildiği zaman pek çok yararı olan taze fasulye vitamin ve mineral içeriği sayesinde vücudumuzu zinde tutmamızı sağlar. Kalorisi oldukça düşük olan taze fasulye diyet yapanların ya da kontrollü bir şekilde kilo almak isteyenlerin oldukça sık tükettiği ev yemekleri arasında yer almaktadır. Düzenli olarak tüketildiği zaman içeriğindeki antioksidan özelliği ile vücut direncimizi arttırmamızda da büyük rol oynamaktadır.

Taze Fasulye Kalorisi: 98 kal.

Kuru Fasulye Kalorisi

Milli yemeklerimizden biri olarak bilinen kuru fasulyenin de tıpkı taze fasulye gibi pek çok yararı bulunmaktadır. Yanına pilav ve turşu ikilisiyle muhteşem bir üçlü olan kuru fasulye sofraların vazgeçilmezidir. Şeker hastaları için oldukça ideal olan kuru fasulye kişiyi kansere karşı da korumaktadır. Beyin sağlığına olan faydaları saymakla bitmez. Aynı zamanda migren ağrısı ile baş edemeyenler için oldukça yararlı bir yiyecektir.

Kuru Fasulye kalorisi: 194 kal.

Mercimek Yemeği Kalorisi

Mercimek kas yapısını güçlendiren en önemli yiyeceklerden birisidir. Diyabet hastaları için oldukça sık önerilen mercimek yemeği kolestrolü de düşürür. Sindirim sistemine tam destek veren ve kalp sağlığını desteleyen mercimek yemeğinin faydaları saymakla bitmez. Yorgun bir günün ardından ne yemeniz gerektiğini merak ediyorsanız biz söyleyelim. Mercimek yorgunluğu almasıyla bilindiği için yorucu bir günde bol bol tüketilebilir.

Mercimek yemeği kalorisi: 143 kal.

Patlıcan Dolması Kalorisi

Akşama bir patlıcan dolması olsa da yesek diyorsanız kesinlikle ertelemeyin. Lif kaynağı olan, kilo verme konusunda oldukça yardımcı olan ve aynı zamanda kemik sağlığına iyi gelen patlıcan dolması anemiyi de önlemesi ile bilinir. Beyin fonksiyonlarının gelişmesinde de büyük bir rol oynamaktadır. Demir eksikliğiniz varsa patlıcan tüketmeniz kesinlikle önemlidir. Patlıcan demir eksikliği yaşayana kişiler için bir ilaç tedavisi görür.

Patlıcan yemeği kalorisi: 184 kal.

Pirinç Pilavı Kalorisi

Akşam yemeklerinin en sık yapılan yemeği pirinç pilavıdır. Sulu hangi yemeğin yanına yapsak muhteşem bir ikiliye dönüşen pirinç pilavı ana menüde her zaman yer alır. Hem lifli olmasından kaynaklanan hem de tam bir B vitamini deposu olan pirinç pilavı hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirecektir.

Pirinç pilavı kalorisi: 160 kal.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu