İyi Yaşam

Senin Uyku Düzeni Tipin Ne?

Milyonlarca insana en sevdiğin şey ne? Diye sorsak pek çoğunun uyku diyeceğinden eminiz. Uyku hem vücudumuzu hem ruhumuzun hem de beynimizi dinlendirdiğimiz muhteşem bir ihtiyaçtır. Öyle ki uyku düzeni en önemli konular arasında yer alır. Uyku düzeni denildiğinde akılda sadece kaçta yattığımız saat kaçta kalktığımız canlansa da durum sadece bu kadarla kalmaz. Uyku düzenine farklı bir açı kazandırmak ister misin?

Birçoğumuzun asla bilmediği uyku düzeni ilk olarak Psikolog ve uyku uzmanı Dr. Michael Breus tarafından ortaya atılmıştır. Uyku düzenine farklı açıdan bakarak farklı bir boyut kazandıran Michael Breus bakın uyku düzenini nasıl sınıflandırıyor?

Psikolog ve uyku uzmanı Dr. Michael Breus uyku düzenine farklı bir boyut kazandırmakla birlikte uykuyu dört ana dala bölüyor. Yunuslar, aslanlar, ayılar ve kurtlar olarak sınıflandıran bu dört gruptan siz hangisine giriyorsunuz? Daha da meraklanmadan konumuza geçelim…

Ayılar

Uyku düzeni sıralamasında ayıların biyolojik saatleri güneşin doğuşunu ve batışını takip etmektedir. Geceleri deliksiz uyuyan ayı grubundaki kişilerin aralıksız 8 saat uyuması gerekmektedir. Gün doğumu ile uyanan ayı grubunun gün batımı ile birlikte enerjileri de düşüşe geçer.

Kurtlar

Kurt grubunda buluna kişiler çoğunlukla gördüğümüz uyku düzenin sahiptirler. Sabahları uyanmakta güçlük çeken kurtlar akşam saatlerinde çok daha enerjik olurlar. Geceleri daha üretken bir yaoıya sahip olan kurtların konsantrasyonları da yine akşam saatlerinde daha fazla olmaktadır. En yaratıcı fikir ve çalışmaları gece saatlerinde ortaya koyarlar.

Aslanlar

Aslanlar uyku düzenine en çok özendiğimiz grup arasında yer almaktadır. Aslan grubunda yer alan kişiler gündüzleri enerji dolu bir şekilde uyanmaya eğilim gösterirlerken akşam erken saatte yorulurlar. Bu da doğal olarak erken uyumalarına neden olur. Vaktinde yat vaktinde kalk sözünün vücut bulmuş hali uyku düzenine göre kesinlikle aslan grubudur. Genellikle erken yatmayı tercih eden aslan grupları bu nedenle erken uyanırlar. Sabahları üretkenlikleri en üst seviyedeyken akşam saatlerinde enerjileri oldukça düşer.

Yunuslar

Yunuslar belki de en sinir bozucu uyku tipine sahip gruptadır. Uykusu ağır olmayan ve sık sık insomnia sorunu yaşayan yunuslar hem uyanmakta hem de uyumakta zorluk çekerler. Uykularının çok hafif olması nedeniyle geceleri alakasız saatte uyanabilirler. Gün içinde oldukça üretken bir halleri olsa da konsantrasyon olma konusunda en çok güçlük çeken grup arasında yer alırlar. Kendilerini sürekli yorgun, halsiz ve hiç dinlenmemiş gibi hissedebilirler.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu