Psikolojiİyi Yaşam

Geceleri Çıplak Uyumanın Faydaları

Pijamanıza ve geceliğinize elveda diyin!

Geceleri çıplak uyumanın faydalarını hep birlikte öğreniyoruz!

Daha hızlı ve derin uyursunuz.

Geceleri Çıplak Uyumanın Faydaları

İdeal sıcaklık aralığında bir uyku ortamı yaratmak, uykunuzun kalitesi üzerinde çok büyük bir role sahiptir. Uyku için en iyi sıcaklık 15 derece ile 20 derece arasındadır. Çıplak uyumak vücut ısınızı düşürmenize ve daha kaliteli bir uyku çekmenize yardımcı olur. Uyurken çok ısınırsanız bu durum REM döngünüzü bozabilir.

Vücut sıcaklığındaki bir düşüş, vücudunuzun uyuması için biyolojik bir işaret görevine sahiptir. Çıplak uyumak, sıcaklığınızı hızlı düşürmenize ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olur. Bu da daha güvenilir bir uykuya sebep olur.

Uyumadan en az 30 dakika önce teknoloji ile olan bağınızı kesmek de göreceğiniz faydayı ikiye katlayacaktır.

Stresi azaltır ve ruh halinizin dengelenmesine yol açar.

çıplak

Çıplak uyumak vücut ısınızı düşürmenize ve daha kaliteli utku üretmenize yardımcı olabileceği gibi, açık havada uyumak da stresi azaltmaya yardımcı olabilir. The Journal of Grentology tarafından yürütülen ve uyku düzenini ve etkilerini inceleyen bir araştırma; uyku ve stres seviyeleri arasında yakın bir bağ olduğunu ortaya çıkardı. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından sunulan ve uykusuzluğu tedavi etmeye ve ruh hali üzerindeki etkileri incelemeye odaklanan bir araştırmaya göre; uykusuzluğun tedavi edilmesinin genel ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi olduğuna dair kanıtlar da mevcut.

Gerginliği azaltmak ve kan akışını arttırmak için yoga ya da esnemeyi de yatmadan önce rutininize dahil edebilirsiniz.

Özgüveninizi ve özsaygınızı arttırır.

çıplak

Yapılan bir çalışma, çıplak şekilde zaman geçirmenin katılımcıların kendilerine olan saygısını geliştirdiğini ve beden imajı memnuniyetsizliğini azalttığını buldu.

Bu çalışma aynı zamanda, beden imajı üzerindeki kültürel etkilerden ve gerçek olmayan standartların üstesinden gelinmesine yalnızca daha fazla çıplak şekilde zaman geçirmenin bile yardımcı olabileceğine değindi. Gün içerisinde anne karnından çıkmış gibi vakit geçirmek zor olduğu için; günlük çıplaklık kaynaklı özgüven dozunuzu alabilmeniz için yatarken bunu bir alışkanlık haline getirmeyi denemelisiniz.

Gün içerisinde yalnızca kendiniz için zaman ayırmak ya da meditasyon yolu ile kendinizi yenilemek de yardımcı olacaktır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu