Cinsellik

Genital Bölgede Neden Kaşıntı Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?

Genital kaşıntı şikayeti kadınlarda vajinal bölgede erkeklerde ise penis bölgesinde meydana gelmektedir. Oldukça sık olarak görülen bu durum, günlük yaşamı da bir hayli olumsuz etkiliyor. Peki genital bölgede neden kaşıntı olur ve genital bölge kaşıntılarının tedavisi nasıl yapılır? Merak edenler için işte detaylar…

Genital Bölgedeki Aşırı Kaşıntı ve Sonrasında Yaşanan Tahriş

Kadınların ve erkeklerin cinsel organlarında belirli dönemlerde aşırı kaşıntı oluşabilmektedir. Öyle ki çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntının birçok nedeni olabilir. Ancak tedavi edilmesi şarttır. Çünkü ilerleyen süreç genital bölgede tahriş oluşumuna da sebebiyet verecektir.

Hem Erkek Hem de Kadınlarda Görülen Genital Kaşıntının Nedenleri

Hem kadın hem de erkeklerde görülen genital kaşıntı probleminin aslına bakıldığında çok sayıda nedeni bulunuyor. Sorunun neden kaynaklandığını tespit edebilmek içinse alanında uzman hekimlerden yardım almak şart. Hem kadın hem de erkeklerde görülen kaşıntı probleminin başlıca nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Egzama ve bir diğer ismi ile de atomik egzama olarak bilinen dermatit
  • Sedef hastalığı
  • Liken Skleroz
  • Aşırı derecede terleme
  • Jilet uygulamasından kaynaklanan tahriş
  • Sabun ve duş jeli gibi hijyen ürünlerinden kaynaklanan tahriş

Tüm bunların yanı sıra bazı alerjik reaksiyonlar da genital bölgede kaşıntı meydana getirebilmektedir. Böyle durumlarda mutlaka bir alerji testi yapılması ve uygun tedavinin kısa süre içerisinde başlatılması önerilmektedir.

Penis Bölgesindeki Kaşıntıların Nedeni

Penis bölgesinde meydana gelen kaşıntıların birçok nedeni vardır. Ancak en bilinen genel nedenler arasında ise kasık mantarı, kasık biti, genital bölgede aşırı sürtünme olması, yetersiz kişisel hijyen ve genital siğiller bulunuyor.

Vajinal Bölgedeki Kaşıntının Nedenleri

Genital bölgede kaşıntı oluşumunun birbirinden farklı nedenleri vardır. Fakat en bilinen nedenler arasında; menopoza gitmek, aşırı dar kıyafetler ve iç çamaşırları kullanmak, mantar enfeksiyonu oluşumu, trikomona, bakteriyel vajinozis ve cinsel yollarda bulaşan diğer hastalıklar bulunmaktadır. Aynı zamanda stres be nadir de olsa vulva kanseri de kaşıntının nedenleri arasında bulunabiliyor.

Genital Kaşıntılar İçin Evde Uygulayabileceğiniz Bazı Tedavi Yöntemleri

Genital bölgede meydana gelen yoğun kaşıntı cilt üzerinde tahriş sorununa yol açmaktadır. Bu nedenle tıbbi bir yardım gerekiyorsa hemen alınmalı ya da evde bazı tedavileri uygulamalısınız. Genital kaşıntılar için evde uygulanabilecek bazı tedavi yöntemleri; genital bölgeyi ılık su ile iyice yıkamak ve temizlemek, kokulu sabun, duş jeli ya da losyonlardan olabildiğince uzak durmak, günlük olarak iç çamaşırlarını değiştirmek, yüzde yüz pamuklu iç çamaşırları kullanmak, mantar enfeksiyonuna karşı sade yoğurt tüketmek, nemli kıyafetler giymemek ve tuvalette peçete kullanırken genital bölgeden arkaya doğru silmek şeklindedir.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu