İyi Yaşam

Rahat Bir Uyku İçin Ne Yapmalıyız?

Rahat bir uyku çekmenin yanı sıra uykuya dalma süresi bile günümüzde pek çok kişiye dert olmuş durumda. Geceleri gelen enerji, sosyal medya platformlarında zaman geçirme ve film izleme isteği gibi pek çok etkenleri genellikle akşam saatlerinde tercih ediyoruz. Sizlerde uyku düzeninizden yana çok şikayetçiyseniz ve bu sorunu nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız şimdi söyleyeceklerimiz işinize çok yarayacak. İşte rahat bir uyku için yapmanız gerekenler…

Günümüzde pek çok insanın en büyük sorunu haline gelen uyku düzeni çeşitli birçok sebebe bağlıdır. Sabahları erkenden işe gitmek zorunda olmak fakat gece uyuyamamak..Sizleri çok iyi anlıyoruz. Güzelliğin Peşinde olarak birazdan vereceğimiz tavsiyelerde uykunuzu düzene sokabilecek ve gün içinde çok daha enerjik olabileceksiniz.

Kısa Kestirmelerden Uzak Durun!

TV karşısında uzanarak uyuma keyfi pek çok insanın sık sık yaptığı en büyük hata. Bunun farkında olmasanız bile TV ekranı karşısında yaptığınız kısa kestirmeler gece uykunuzun bozulmasının en büyük sebebi.

İdeal Sıcaklık

Odanızın sıcaklık ayarı rahat bir uykuda oldukça önemlidir. İdeal oda sıcaklığı 21-22 derece olmalıdır. Fazla sıcak uykunuzun kaçmasına fazla soğuk hava ise uykunuzun gelmemesine neden olacaktır.

Elektronik Eşyalardan Uzak Durun!

TV, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik eşyalar en büyük uyku düşmanıdır. Uykunuzu kaçıran, saatlerinizi sarkıtan ve uyku kalitenizi oldukça düşüren elektrokik eşyalardan uyku moduna geçmeden uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz.

Gece Lambalarını Kaldırın!

Yatak odasında uykumuz için gizlenmiş sinsi bir düşman var. Ne mi? Tabii ki de bizlere her zaman yardımcı olduğunu düşündüğümüz gece lambaları. Unutmayınız ki kaliteli ve derin bir uyku için en iyisi her zaman karanlık bir odadır. Bu nedenle yatak odanızdaki gece lambalarından kurtulmalısınız.

En Uygun Uyku Saati!

Vücudumuz için en iyi uyku saatlerinde uykuya dalmaya çalışmak çok önemlidir. 20:30 ve 23:00 saatleri arasında vücudumuzun salgıladığı melatonin hormonundan yararlanmak istiyorsanız bu saatlerde uykuya dalmaya çalışmanız gerekmektedir.

Besin Tüketim Saati

Uykumuz için en önemlisi de beslenme saatimizdir. Saat 19:00’dan sonra bir şey tüketmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle de uykuya geçmeden önce çay ya da kahve tüketmemelisiniz.

Uykusuzluğun Sebep Olduğu Şeyler

Uyku düzeninizin bozuk olması sadece gün içindeki enerjinizi etkilemez. Uykusuzluğun sebep olduğu pek çok etken vardır. Sadece uyku kalitenizi değil hayat kalitenizi de yakından etkileyen uykusuzluğun sebep olduğu bazı şeyler ise şu şekildedir;

-Gündüz dikkat eksikliği

-Konsantrasyon bozukluğu

-Aşırı sinirli olma durumu

-İş performansında gözle görülür düşüş

-Depresyon

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu