İyi Yaşam

EN ÇOK PARA KAZANDIRAN YÜKSEK MAAŞLI MESLEKLER

 Herkesin çocukluğundan beri olmak istediği şeylerden birisi de konforlu bir iş sahibi olmak. Yüksek maaşlı işlerin daha çok dikkat çekmesi üzerine sizin için bir kariyer yolculuğuna çıktık.  Geçimini daha iyi sağlayabilmek için yüksek maaşlı bir iş bulmak gerektiğinin farkında olan öğrenciler üniversite sınavı çıkışı tercihlerini düşünmeye başladı bile. Tabi ki bizlerde sizin için 2022 en yüksek maaşlı mesleklerini araştırdık.

UZMAN DOKTORLAR

Türkiye’nin en popüler olan mesleklerinden birisi de doktorluktur. Bir sürü kişi sosyal statü ve yüksek maaşlı bir iş sahibi olmak için doktorluğu tercih eder. Tabi ki de doktorluğu kazanmak için 6 yıllık tıp fakültesi eğitimini almak ve ardından TUS uzmanlık alanları belirlenir. Doktor olmak için sınava girip puan ile yeniden eğitim alıp uzman olmaya hak kazanırsınız. Doktorlar özel sektör ve devlet hastanelerinde çalışabilir. Doktorların uzmanlık alanlarına göre farklı şekillerde ayda tam olarak en az 7000 TL  maaş alırlar.

AVUKATLAR

Avukat mesleği de doktorluk mesleği gibi çok para kazanılan mesleklerden biridir. Avukatlık mesleği için 4 yıl hukuk fakültesinde eğitim görüp 1 yıl meslek stajı yaparlar ve ruhsat alarak mesleklerine başlarlar. Kamuda çalışan avukatların ayda aldığı maaş 4000 TL ile başlar. Fakat avukatların birçoğu kendi bürolarını kurarak hizmet vermeye başlarlar. Bu durumda maaşlar sabit kalmaz ve ayda 50000 TL olabilir.

PİLOTLAR

Pilotlar da aynı avukat ve uzman doktorluk gibi yüksek maaşlı mesleklerdendir. Bu meslekte de maaşlar çalışan firmaya göre değişim gösterir. Pilotlar bir gün içerisinde maksimum 14 gün çalışıp ayda en az 20000 TL maaş alırlar. Pilot olmayı düşünüyorsan özel pilotluk eğitimi alarak ya da üniversite de pilotaj bölümü seçerek işe başlanabilir.

YAZILIM MÜHENDİSLERİ VE YAZILIMCILAR

Günümüzde en popüler mesleklerden biri de yazılım mühendisliği ve yazılımcılık. Bu meslek dünyada her geçen gün daha fazla büyümektedir. Yazılım tasarımı geliştirme ya da bakım alanında çalışmalar daha sıkla yapılmaktadır. Bu kişiler her gün genişleyen yazılım sektöründe çalışmaktadırlar ve ayda tamı tamına 70000 TL 500000 TL arasında değişen maaş elde ederler.

DİŞ HEKİMLİĞİ

Üniversitelerin diş hekimliği fakültesinden mezun olan kişiler diş hekimi olmaya hak kazanır. Diş hekimliği özel olarak kendi iş yerlerini açabilir ya da devlet kurumlarında çalışabilirler. Deneyimli ve becerikli bir diş hekimi ayda 10 bin TL kazanır.

DİYETİSYENLER

Diyet yapmak son zamanlarda sağlık adına oldukça popüler olmuştur. Beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olanlar meslek hayatına direk başlayabilir. Bu kişiler isterse kendi işyerlerini açabilir ya da özel hastanelerde işe başlayabilir. Diyetisyenler ayda 5 ile 10 bin TL arasında para kazanırlar.

VETERİNERLİK

Hayvan dostlarımızı iyileştiren ve tedavi eden veterinerler tıpkı diğer meslekler gibi çok para kazanan mesleklerden biridir. Veterinerler ayda 9 bin TL kazanabilmektedirler. Tabi ki maaşları tedavi ettikleri hayvanlara göre değişim göstermektedir.                                    

ECZACILIK

Üniversitede 5 yıl eğitim alan kişiler eczacı olmaya hak kazanmaktadır. Bu kişiler kendi iş yerlerini açarak hizmet vermektedir. Eczacı eğer kendi iş yerinde çalışmıyorsa aldığı maaş değişir. Başkasının iş yerinde çalışıyorsa ayda 4 ile 5 bin TL aralarında maaş almaktadır. Eğer kendi iş yerlerini açarsa daha fazla bir maaş alır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu