Teknoloji

İnstagram’da Yüksek Kaliteli Fotoğraf Nasıl Paylaşılır? Fotoğraf Kalitesi Düşmeden Paylaşım Nasıl Yapılır?

Milyonlarca kullanıcısı bulunan İnstagram da kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan birisi de fotoğraf kalitesi düşmeden nasıl paylaşım yapabilecekleridir. Yüksel kaliteli paylaşımlar her zaman daha dikkat çekici görünür. Dikkat çekici bir fotoğrafın en önemli yanı takipçi sayısını yakından etkilemesidir. Peki İnstagram da yüksek kaliteli fotoğraf nasıl paylaşılır? İşte fotoğraf kalitesi düşmeden paylaşım yapmanın yolu…

Yediden yetmişe milyonlarca kişinin kullandığı sosyal medya platformlarından birisi olan İnstagram adından sık sık söz ettiriyor. Hem ticari hem de kişisel olarak kullanımı sağlanabilen İnstagram son dönemlerde yeni özellikleriyle de kullanıcılarını etkilemeye devam ediyor. Sık sık fotoğraf paylaştığımız, sevdiklerimizle sosyalleştiğimiz sosyal medya platformu İnstagram da fotoğrafların kalitesinin düşmeden nasıl paylaşıldığı büyük merak konusu oldu. Peki İnstagram’a kaliteli fotoğraf yüklemek mümkün mü? Gelin bakalım.

İnstagram’da Fotoğraf Kalitesi Neden Kaybolur?

İnstagram’da fotoğraf kalitesinin kaybolmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. İnstagram’a fotoğraf yüklerken yaptığımız sık yanlışları öğrenmeye hazır mısınız?

 • 1.91:1 ve 4:5 boyutlarının dışında çıkmak
 • Eski İnstagram sürümünü kullanarak güncelleştirme gerçekleştirmemek
 • Telefon kamerasının düşük ayarlı olması
 • Yeteriz ışık gibi çekim dezavantajları
 • Ön kamera kullanımı

İnstagram Fotoğraf Kalitesini Nasıl Arttırabiliriz?

İnstagram fotoğraf kalitesini arttırmak sanıldığı kadar zor değil. Birçok yöntemin mevcut olduğu İnstagram fotoğraf kalitesi arttırma konusunda ilk önde gelen konu güzel fotoğraf çekmek. İnsatgram’da güzel fotoğraf çekmek olayın başında geliyor. Çektiğimiz fotoğraf kalitesi ne kadar iyi olursa üzerinde yapılan değişiklikler ve ayarlar da o kadar iyi duracaktır. İşte İnstagram fotoğraf kalitesini arttırmanın yolları…

 1. Ön kamera ile çekilen fotoğrafların kalitesi genellikle düşük olacaktır. Bu yüzden zorunda kalmadığınız sürece ön kamera kullanmamaya çalışın.
 2. İnstagram’ın fotoğraflarınız üzerinde otomatik olarak gerçekleştirdiği sıkıştırma ve yeniden boyutlandırma gibi işlemler de fotoğraf kalitenizin düşmemesi için fotoğrafınızı 1080 piksel olarak ayarlayın.
 3. Google Drive, iCloud vb. bulut servislerinden İnstagram’a fotoğraf yüklemek de kalite üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle fotoğraflarınızı bunlar gibi bulut servislerinden yüklemeyin.
 4. Mini tripod kullanımı da fotoğraf kalitesi üzerinde büyük önem taşımaktadır. Bulanık görüntü ve titreme gibi olayları engellemek için mini tripod kullanabilirsiniz.
 5. Kamera bir fotoğrafın anahtarıdır. Bu nedenle kameranız ne olursa olsun çekim yapmadan önce bir bezle temizlemeyi unutmayın.
 6. Manuel odaklama fotoğraflarınızın kaliteli çıkmasında büyük rol oynar. Fotoğraf çekimine geçmeden önce telefon ya da kameralarınızı manuel odaklama ayarı yapabilirsiniz.
 7. Işık dengesi bir fotoğraf için oldukça önemlidir. Bu nedenle fotoğraf çekmeden önce ışığa göre ISO değeri ayarlarını değiştirmeyi unutmayın.
 8. Photoshoptan kesinlikle uzak durun. Fotoğraf kalitesini arttırmak için yapmış olduğunuz gereksiz ayarlar fotoğraf kalitenizin daha da düşmesine neden olabilir. Bu nedenle çok kaliteli bir fotoğrafın çöpe dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Dilan Perin fotoğrafı

Dilan Perin

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Kariyerini İstanbul’da Dijital Pazarlama ve E-ticaret alanında devam ettiriyor. Kuaförümden, Ventoso, Bonobella ve Güzelliğin Peşinde sayfalarının pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Hobi olarak blog yazıları yazmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu