Cilt Bakımı

İyi Bir Cilt İçin Daha Önce Hiç Duymadığınız Tavsiyelere Hazır mısınız?

Herkes iyi bir cilde sahip olmayı önemsemektedir. Sağlıklı ve canlı görünen bir cilt için neler gerektiğini tam anlamıyla biliyor musunuz? Cildimizin iyi olması için kullandığımız pek çok cilt ürününün yanı sıra cildimiz için en büyük önem temastan geçmektedir. Gün içinde cildimize temas eden her şey cildimiz adına büyük önem taşır.

Kremler, bakım yağları, losyonlar, maskeler ve çeşit çeşit nemlendirici kullanıyor ama yine de cildinizin istediğiniz gibi olmadığını mı düşünüyorsunuz? Cilt konusunda ne yaparsak yapalım bazı durumlar hormonal olabilir. Hormonal bozukluklar ve düzensizlikler sonucu cildimizde çıkan sivilce ya da siyah noktalar ilaç tedavisiyle düzelmektedir. Hormonal bozukluklar dışında cildimize ne yaparsak yapalım iyi gelmiyorsa bunun nedeni daha önce hiç duymadığınız şeyler olabilir. İşte ışıl ışıl bir cilt için tavsiyeler…

Yastık Kılıfınızı Değiştirin!

Cildiniz gün boyu belki de en çok temas ettiğiniz alandır. Özellikle ellerimizle sürekli olarak yüzümüze dokunuyorsak günün tüm yorgunluğu ve kiri ellerimizden yüzümüze geçecektir. Yüzümüzle temas etmeden önce hijyenik bir şekilde olup olmadığından emin olmalıyız. Cilt doktorlarına göre cildimizin sık sivilcelenmesinin en büyük nedenlerinden birisi de yastık kılıflarımız. Kılıfları sık sık değiştirmek en çok da cildimiz bakımından önemli. Günün tüm kiri ve mikrobunu kafamızı koyduğumuz yastıkta biriktiriyor, hatta fark etmeden çoğalmasını sağlıyor bile olabiliriz. Bu nedenle haftada iki veya üç defa yastık kılıfınızı değiştirmeye özen gösterin.

Havlu Değişimi!

Tıpkı yastık kılıfımızda olduğu gibi yüzümüze en çok temas eden bir diğer eşya da havlularımızdır. Gerek duş alırken kullandığımız gerekse tuvalette kullandığımız el ve yüz havlularını sık değiştirdiğinizden emin olun. Havlular cildimiz için büyük bir tehdit olabilir. Islak ya da nemli ortamda daha hızlı çoğalan mikropları sürekli yüzümüze sürdüğümüzü hayal ettik mi? Bizce de berbat.

Saçlarınızla Çok Oynamamaya Özen Gösterin!

Yüze en yakın yerlerimizden birisi de saçlarımızdır. Özellikle de saçlarıyla sürekli oynamaya, bir sağa bir sola atma hareketini alışkanlık haline getiren okurlarımıza söylemeliyiz ki; saçlarımıza her dokunduğumuzda ya da savurduğumuzda mikrop ve bakteriler direkt olarak yüzümüze ilerliyor. Bu da yüzümüzde siyah nokta ya da sivilceyi arttırıyor.

Ölü Deri Temizliği!

Cildimize evde ne kadar bakım yaparsak yapalım yetersiz gelecektir. Bu nedenle ayda bir kere bile olsa profesyonel ve hijyeninden emin olduğumuz bir güzellik salonuna giderek cilt bakım hizmeti alabiliriz. Cilt bakımı evde yaptığımızın aksine profesyonel bir şekilde yapıldığı sürece cildin nefes almasını sağlamaktadır. Nefes alan, ölü derilerden arınmış bir cilt ise daima parlar.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu