Saç Bakımı

Kepeğe Son! Kepek Sorunundan Kurtulmanız İçin 6 Müthiş Öneri!

Kepek saçları bakımsız, sağlıksız ve kirli gösteren ciddi bir sorundur. Saç derisinde kaşıntıya neden olur. Çok daha ileri boyutlarda kafa derisinde kaşınmaya bağlı yaraların oluşmasına da sebebiyet verdiğinden bir an önce ya doğal yöntemlerle ya da doktor kontrolünde sorunun ortadan kaldırılması sağlanmalıdır. Peki kepek nasıl geçer? Kepekten kurtulmanın doğal yolları nelerdir? İşte kepek sorunundan kurtulmanız için 6 müthiş öneri sizlerle…

Doğru Şampuan Tercihi

Kepek sorunundan kurtulmanın en önemli sırrı doğru şampuan seçimi olacaktır. Bu nedenle şampuan almadan önce mutlaka içerik kontrolü yapmanız gerekir.”Kepeğe karşı etkili” yazılı şampuanlara kesinlikle güvenmeyin. Çünkü her zaman bu tür ürünler kesin çözüm üretici olmayacaktır. Doğru şampuanı seçerken saç tipinizi göz önünde bulundurun. Ayrıca içeriğinde salisilik asit, ketokonazol, selenyum sülfür ve çinko pirition gibi bileşenlerin olması çok önemlidir.

Sıkça Saç Temizliği Yapmak

Saçları sık sık yıkamak da kepek sorunundan kurtulmak için atılacak önemli bir adımdır. Bilindiği gibi saçları sık yıkamanın aşırı kurumaya ve buna bağlı olarak da kepek sorununa neden olacağı düşünülüyor. Fakat bu sandığınız gibi doğru değil. Saçlarınızı istediğiniz kadar yıkayın fakat şampuan ve saç bakım ürünlerini saçlarınızdan arındırmaya da özen gösterin. Doğru ve güvenilir ürünlerle saçlarınızı sıkça yıkamak, kepek sorunundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Doğal Bakım Yağları

Doğal bakım yağları normal koşullarda da saç bakım rutinine eklenmesi gereken ürünlerdendir. Özellikle de saç sağlığında çok etkili olduğu bilinen çay ağacı yağı ve Hindistan cevizi yağı çok işinize yarayacaktır. Fakat bu tarz ürünleri olabildiğince şampuan ya da saç kreminizin içine koyarak kullanın. Böylece saçlarınıza ihtiyacı olan nemi kazandırarak, kepek sorunundan da kolayca kurtulabileceksiniz.

Elma Sirkesi Mucizesi

Kepek sorunundan doğal yöntemlerle kurtulmanın bir diğer yöntemi ise elma sirkesi kullanmaktır. Fakat tercih edilen sirkenin mutlaka doğal olması gerekir. Öyle ki elma sirkesinin doğru ph oranında olması, saç derisindeki kepeğe neden olan mantarların da çoğalmasına engel olacaktır. Aynı zamanda elma sirkesi antifugal nitelik taşır. Bu sayede de kepeğe bağlı kaşınmaların giderilmesinde de oldukça etkilidir.

Karbonatın Gücü

Karbonat ve kabartma tozu gibi doğal malzemeler kepek sorunundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak bu tür maddeleri doğrudan saç deriniz ile temas ettirmemeniz gerekir. Yapmanız gereken tek şey ise düzenli olarak kullandığınız şampuanın içerisine bir miktar doğal ve kaliteli karbonat ekleyin ve saçlarınızı yıkayın. Bunun yanı sıra gül suyu ya da gül yağı ile karbonat karıştırarak da kullanım sağlayabilirsiniz. Sonrasında bol su ile durulamaya özen gösterin.

Aspirin

Aspirin kepek sorununu gidermede mucizevi bir etki gösteriyor. Elma sirkesi, karbonat vb. gibi doğal malzemeleri doğrudan saç derinize uygulamamanız gerektiğini söylemiştir. Aynı koşul aspirinde de geçerli olacaktır. Birbirinden farklı saç bakım malzemelerinizin içerisinde aspirin ekleyip karışımlar elde edebilirsiniz. Böylece saçlarınız kepek sorunundan kurtulabilecektir. İşlem bitiminde bol su ile durulama yapmayı unutmayınız.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu