Cinsellik

Seks Esnasında Gaz Çıkarmanın Bilimsel Nedenleri

Seks esnasında gaz çıkarmak olağan bir durum ve de çok doğal. Endişe etmeyin ya da utanmayın! Çünkü bu durum yalnızca sizin başınıza değil birçok kadının ve erkeğin de başına geliyor. Olaya bilimsel bir açıklama getirilecek olursa sindirim sürecinin seks esnasında sekteye uğrama gibi bir ihtimalinin olmamasından söz edilecektir. Bu nedenle en son ne zaman yemek yediğiniz, hangi tür besinleri tükettiğiniz ve lavaboya en son zaman çıktığınız gibi unsurların seks esnasında gaz çıkarmaya neden oluyor diyebiliriz. Fakat olayın detayına inildiğinde daha birçok unsurlardan bahsetmek mümkün olacaktır. İşte, seks esnasında gaz çıkarmanın bilimsel nedenleri;

Penisin Vajinadaki Hareketli Yapısı

Penisin vajina içerisinde çok hareketli olması anüs bölgesinde baskı oluşmasına neden olabilmektedir. Öyle ki bazı durumlarda anüste gaz boşlukları oluşur. Seks esnasında da penisin hareketiyle birlikte dışarı çıkar. Bu durum seksin herhangi bir aşamasında ya da herhangi bir pozisyonda gerçekleşebilir. Fakat genel olarak orgazm esnasında gaz çıkarılmaktadır. Çünkü vücudunuzdaki tüm kaslar gerilmiş ve boşalmala da bir anda rahatlamıştır. Söz konusu anlık rahatlama ise gazın çıkmasına sebebiyet vermiştir.

Hamilelik

Hamile kadınların vücutlarında bazı hormonal değişimler meydana gelmektedir. Bunlar ilerleyen süreç içerisinde vücutta gaz birikimine neden olur. Özellikle de hamile kadınların vücudunda normalin üzerinde progestoran varsa, bu hormon kaslarınızın gevşemesine ve sindirim sisteminin de yavaşlamasına neden olacaktır. Bu durum kadınların vücudunda gaz birikimine sebebiyet verir. Aynı zamanda hamilelik döneminde mide bulantısı, yeme içmede değişiklik ve tuvalete çıkma alışkanlığında da değişimler mevcuttur. Tüm bu faktörler gaz oluşumunun ana nedenidir.

Vajinal Gaz

Kadınlar seks esnasında yalnızca anüs bölgesinden değil aynı zamanda vajinadan da gaz çıkarabiliyor.  Vajina bilindiği gibi düz bir tüp niteliği taşımaz. Birçok kıvrımı vardır. Bu bölgelerde de çeşitli faktörlere bağlı olarak gaz hapsedilebilmektedir. Söz konusu gaz boşlukları ise vajinal kasların gevşemesiyle dışarı çıkar. Yani kadınlar orgazma ulaştıktan sonra vajinal gaz çıkarabilirler.

Vajinal Kasların Sıkılaşması

Seks esnasında gaz çıkarmak utanılacak bir durum değildir. Öyle ki gazın oluşumuna neden olan çok sayıda faktör vardır. Bunlardan biri de egzersize bağlı vajinal kasların sıkılaşmasıdır. Fakat yine de istemsiz gaz çıkarma durumu sizleri rahatsız ediyorsa bunu mutlaka partnerinizle konuşmanızı tavsiye ederiz.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu