MakyajCilt Bakımı

Makyajla Uyuyorsanız Dikkat! Makyajla Uyumanın Cilde 7 Olumsuz Etkisi

Çok güzel bir gün geçirdiniz. Çok yoruldunuz. Eve geldiğinizde kendinizi bir an önce yatağa mı atmak istiyorsunuz? Ancak yatmadan önce makyajınızı temizlemeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın! Öyle ki cildi temizlemek uyumak, çeşitli sağlık sorunlarına yol açıyor. Eğer sizler de makyajla uyuyorsanız dikkat! Merak edenler için makyajla uyumanın cilde 7 olumsuz etkisi!…

Bakteri Oluşumu

Makyaj yapmadan önce cildimize birbirinden farklı ürünler kullanıyoruz. Güneş kremi, fondöten, kapatıcı ve baz derken cilde aşırı yükleme yapılıyor. Bu ürünleri cildimizden temizlemeden uyumak ise tenin ihtiyacı olan neferi alamamasına neden oluyor. Böylece oluşan bakteri ve mikroplar cilde ciddi anlamda zarar veriyor.

Dökülen Kirpikler

Makyaj temizlemeden uyumak kirpiklere için de oldukça zararlı. Elbette ki uzun, kıvrık ve de hacimli kirpikler herkesin çok hoşuna gider. Ancak üşenirseniz ve rimelinizi çıkarmazsanız gece boyunca sertleşecek bu da ilerleyen süreçte kirpiklerinizin dökülmesine yol açacaktır.

Gözleriniz Mikrop Kapabilir

Gözler insan vücudunun en hassas organlarından biridir. Makyaj yaparken gözünüze sürmüş olduğunuz rimel, far ve kalem gibi ürünler çok uzun süre boyunca kaldığında kızarıklık, kaşıntı ve şişliğe sebep oluyor. Özellikle de alerjik bir bünyeniz varsa kesinlikle makyajınızı silmeden uyumamanızı tavsiye ediyoruz.i

Dudaklarınız Çatlayabilir

Rujların cazibesine kapılmayan kadın yoktur. Hem renkli rujlar hem de parlatıcıların güzelliğine kapılarak, tüm günü geçirdikten sonra gece çıkarmaya üşenmemenizi tavsiye ediyoruz. Öyle ki rujun uzun süre boyunca dudakta kalması çatlama ve kurumaya sebebiyet veriyor.

Sivilce ve Siyah Nokta Oluşumu

Makyajı temizlemeden uyumak özellikle de yağlı cilde sahipseniz sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olabilecektir. Bilindiği gibi sivilce ve siyah noktaların oluşumundaki temel neden kirli cilttir. Gün içerisinde makyajla durmak ve uyku esnasında da temizlenmemiş bir cilde sahip olmak sebum üretimine neden olacak ve sivilce oluşturacaktır.

Yaşlanmayı Arttırır

Makyajla uyumak cildin havasız kalmasına neden oluyor. Aynı zamanda da gözeneklerin tıkanmasına buna bağlı olarak da sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebebiyet vermektedir. Bu denli olumsuz etkiye maruz kalan cilt ise daha hızlı kırışıyor ve yaşlanıyor. Daha genç bir cilde sahip olmak isteyenler mutlaka makyajını temizleyerek uyumalıdır.

Cilt Kendisini Yenileyemez

Cilt uyku esnasında kendisini yeniler. Ancak uyumadan cildinizi makyajdan arındırmazsanız, cildiniz sağlıklı bir şekilde kendisini yenileyemez. Fakat cildinizi temizlerseniz cildiniz hem yeteri kadar hava alacak hem de kendini olması gerektiği gibi yenileyebilecektir. Böylece yenilenen cildinizle kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu