İyi YaşamCinsellik

Menopoz Cinsel İlişkiye Engel Mi?

Menopoz, kadınların cinsel hayatlarını pek çok farklı şekilde etkileyebilir.

Menopozda bazı semptomlar görülebilir. Bazı kadınlarda vajinal kuruluk görülebilir. Bazı kadılarda ise cinsel işlev bozukluğuna ve tam anlamıyla sekse olan ilginin azalmasına sebep olabilir. Fakat bazı kadınlar da menopozdan çok az etkilenir ve seks hayatlarında pek de bir değişiklik olmaz. Peki ya menopozun kadınların cinsel hayatlarına farklı oranda etki etmesinin sebepleri nelerdir?

Bazı araştırmacılar, menopozun libidoyu nasıl etkilediğini görebilmek için 45 ve 55 yaşları arasındaki kadınlarla bir anket yaptı. Bu ankete 210 kadın katıldı. Ankete katılan kadınların cinsel işlev bozukluğu yaşayıp yaşamadıklarına bakıldı. Araştırmacılar, her kadının vücut imajı durumunu, cinsel doyumunu, ilişki kalitesini ve menopoz semptomlarını farklı ölçümlerle değerlendirdiler.

Bu çalışma, menopozal hormonal tedavinin menopozdan sonra cinsel işlev bozukluğunu azaltmada ne kadar etkili olacağını gözlemlemek için yapıldı fakat bilgiler ile ilgili bazı enteresan faktörler görüldü.

Birazdan bahsedeceğimiz deneyimler, menopoza giren kadınların cinsel hayatlarının daha az etkilenmesine sebep olan faktörler olarak açıklandı:

  • Cinsellik hakkında olumlu davranışlar
  • Pozitif vücut imajı
  • İlişkiden duyulan memnuniyet
  • Cinsellikle ilgili yaşanan olumlu deneyimler
  • Daha az fiziksel menopoz semptomları

Menopoz semptomlarını bir yana bıraktığımızda, bu faktörler genel olarak sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmayı işaret ediyor. Libidonun ve cinsel işlevin daha sonraki yaşamda nasıl değiştiğini belirlemede en önemli faktörlerden biri haline gelebileceğini gözler önüne seriyor.

Doktor Stephanie Faubion konuyla alakalı araştırmaları yakından takip etti. Buna göre araştırma sonuçlarının, bu konuyla ilgili yapılan diğer çalışmaların sonuçları ile tutarlı olduğunu söyledi. “Partnerlerinin seks sırasında kadınların zevkini de önemsemesi, cinsellik hakkında olumlu tutumlar, ilişkiden ve partnerden memnuniyet, daha az menopoz semptomları kadınların bu hassas döneminde seksten zevk almasını kolaylaştıran faktörlerdir.” cümlesini kullandı.

Menopozda Cinselliği Olumsuz Etkileyen Faktörler

Rahatça seks yapmayı zorlaştıran etkenlerin başında vijanal kuruluk ve sıcak basması gibi menopoz semptomları geliyor. Bu semptomları yaşayan kadınların daha fazla uyarılması ve tahrik edilmesi gerekebilir. Aynı zamanda vajina için kullanılan nemlendiriciler ve kayganlaştırıcı ürünler ilişkiye girmeyi daha kolay hale getirebilir.

Ayrıca menopozun getirdiği değişiklikler hakkında açıkça söz alabilmek, karşınızdaki insanla fiziksel yakınlığın yanında duygusal bir yakınlık geliştirmek ve vücudunuzla olan ilişkinizi geliştirmek dolaylı yoldan cinsel dürtünüzü iyileştirebilir.

Araştırmanın sonuçları, menopoz döneminde cinsellikten uzak bir tutum sergileyen kadınların, cinselliğe karşı olan tutumlarını değiştirmeleri gerektiğine parmak basıyor. Ayrıca cinselliğin fiziksel bir eylem oluşundan ziyade duygusal bir eylem olduğunu ve ilişkideki öneminin sanılanın aksine çok daha fazla önemli olduğunu kabul etmenin büyük bir yarar sağlayacağı söyleniyor.

Menopoza girmek, kadınlığınızın ve cinsel hayatınızın sona erdiği anlamına gelmez. Karşınızdaki kişiyle menopoz hakkında açıkça konuşmak, neler hissettiğinizi anlatmak ve kendinizi yeniden keşfetmeye çalışmak size ve partnerinize iyi gelecek.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu