Beslenme

İftarda Kilo Aldıran Hatalar Neler?

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte pek çok kişi oruç tutmaya başladı. Oruç aylarında bilinen en büyük yanlışlardan birisi gün boyu açlığın kilo verdirici olduğu. Tüm gün oruç tutmak sanılanın aksine kişilerin kilo almasına neden oluyor. Yanlış sahur yemekleri ve iftar sonrası yapılan yanlışlar Ramazan boyunca kilo vereceğimizi düşünürken almamıza olanak sağlıyor. Peki bu yanlışlar neler? İftarda kilo aldıran hatalar neler?

Ramazan ayında orucumuzu hem kaçırmadan tutmak hem de sağlıklı bir şekilde oruç tutmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı şeyler bulunuyor. Ramazan ayında özellikle de iftarda tükettiğimiz yiyecekler kilo almamıza neden oluyor. Peki iftarda ne yemeliyiz? Ramazan’da kilo almamak için ne yapmalıyız?

Bol Su Tüketimi

Biraz klişe gelse de iftarda ve sahurda bol su tüketimi oldukça önemlidir. Özellikle de yemekten önce içeceğimiz bir bardak su çok daha orantılı yemek yememizi ve kilo almamamızı sağlayacaktır. Ramazan ayında hem sağlıklı kalmak hem de oruç tutmak istiyorsanız bol su tüketimine dikkat etmelisiniz. Sizde ”su içmek aklıma çok gelmiyor” diyorsanız yapmanız gereken su içmeye teşvik edecek bir matara almak olabilir.

Hızlı Yemek Yemek

İftarda tüm gün oluşan açlığın üzerine tıka basa hepimizin söylediği türden ”arkamızdan atlı koşuyormuş gibi” yemek tüketimi yapmak Ramazan ayı boyunca kilo almamıza neden olan en büyük faktörler arasında yer alır. İftar sonrası yediğimiz yemekleri sindirerek yavaş yavaş tüketmek doyduğumuzu hissetmemize yardımcı olacaktır. Bu nedenle bir anda yemek yememeye ve yavaş yavaş yemeye dikkat ediniz.

Yüksek Tuzlu Besinler Tüketmek

İftar saatlerinde tuzlu yiyecekler tüketmek de kilo almamıza neden olan en büyük faktörler arasında yer alıyor. Özellikle iftar saati sonrası gece saatlerinde tüketilen cips gibi yağlı ve tuzlu ürünler sağlığımızı yakından etkiliyor.

İftar Sonrası Egzersizi

İftar sonrası tıka basa doyduktan sonra TV karşına geçmek ya da direkt olarak uyku moduna geçmek kilo almamıza neden olan en büyük faktörler arasında yer almaktadır. İftar sonrası sevdiğiniz bir sporu yapmanız ya da tempolu bir yürüyüşe çıkmanız sindirim açısından oldukça iyi olacaktır.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu