Beslenme

Renklerin İştah Üzerindeki Etkisini Biliyor musunuz? Hangi Renk İştah Açar?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte pek çok kişi zayıflamanın ya da kilo almanın peşine düşmüş durumda. Yaptığımız diyet kadar önemli olan bir diğer şey ise tabaklarımızdır. Renklerin iştahımız üzerindeki etkisine sizler de inanmayacaksınız. İşte renklerin iştah üzerindeki etkileri…

Diyet yaparken tek dikkat ettiğimiz şey porsiyonlarımız öyle değil mi? Oysa diyet uygulama sırasında kilo almak da istesek vermek de istesek dikkat etmemiz gereken önemli bir husus daha bulunuyor. Diyet uygulama sırasında tabakta tercih ettiğimiz renklerin iştahımız üzerinde büyük etkileri bulunuyor. Psikolojik olarak bizi daha çok yemeye ya da daha az yemeye iten bu renklerin anlamını öğrenmeye hazır mısınız?

Bir restorana gittiğinizde tabakların rengi ve şekli ilginizi çekebilir. Hatta çok estetik olduğunu düşünebilirsiniz. Bazı yerlerde tabakların ve sunumun önemi aslında estetik kaygıdan çok müşteri üzerinde bıraktığı psikolojik etkiden kaynaklanmaktadır. Renklerin bir anlamı ve duygusu olduğu gibi psikolojide açlık ya da tokluk sınırını da belirler.

Kırmızı

Kilo almak istiyor ve bu noktada her şeye dikkat ediyorsanız kendinize hemen kırmızı bir sunum tabağı alabilirsiniz. Normal şartlarda aşkı ve tutkuyu simgeleyen kırmızı renk konu yemek olduğunda açlığı simgeliyor. O yüzden kilo alma ihtiyacı duyuyorsanız kesinlikle yemeklerinizde kullandığınız sunum tercihini kırmızı renkten yana yapabilirsiniz.

Mavi

Pek çoğumuzun bayıldığı, iç acıcı olarak gördüğü özgürlüğü simgeleyen mavi renk hamur işlerinde resmen güvenlik görevlisi gibi. Hamur işinden uzak durmak, hamur işi ürün tüketiminize dur demek istiyorsanız bir güvenlik görevlisi edası taşıyan mavi renkte sunum tabakları tercih edebilirsiniz.

Beyaz

Diyet yapıyor, beslenmenize önem veriyor ve karbonhidratı hayatınızdan tamamen uzaklaştırmak istiyorsanız kesinlikle beyaz sunum tabağı kullanmalısınız. Normal şartlarda saflığı ve temizliği simgeleyen beyaz renk konu iştah olduğunda karbonhidratı tamamen dışarıda bırakıyor.

Lacivert

Kilo almanız gerekiyor ve ne yaparsanız yapın bir türlü kilo almayı beceremediğinizi mi düşünüyorsunuz? O halde lacivert renkte sunum tabakları tam da sizlere göre. Lacivert gün içinde üzerimizde kullandığımız renkler arasında yer aldığı gibi artık yemek yemek isteyenlerin de sofrasında yer alacak gibi duruyor.

Yeşil

Sağlıklı beslenmeyi elden bırakmamak ve sofrada bile bunu kendinize hatırlatmak istiyorsanız sizin için alarm görevi görecek renk kesinlikle yeşildir. Sofrada yeşil renkte bir sunum tabağı kullanmanız sağlıklı beslenme konusunda sizlere ‘’geç’’ uyarısı yapacaktır.

Güzelliğin Peşinde olarak sofrada her renge yer vermeniz bizim en çok tercih ettiğimiz şey olacak. Her renkten bir adet sofranızda bulundurun ve her şeyden dozunda olmak suretiyle tadın.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu