Beslenme

Sahurda Ne Yememeliyiz? Sahurda Susatan Yiyecekler Nelerdir…

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte kalabalık iftar sofraları kurulmaya başlandı. Sabaha yakın ailecek kalkılan sahurlar ise Ramazan’ın en güzel yanı oldu. Pek çok kişinin tek konusu ise sahurda nelerin yenilmemesi gerektiği. Sahurda yenilecek şeyler iftara kadar ki süreçte büyük önem taşıyor. Tüm günün açlığı ve susuzluğu ne kadar az hissedilirse o kadar iyi. Peki sahurda neler yenilmemeli? Hem doyurucu olması hem de susuzluk hissinin önüne geçilebilmesi için sahurda ne gibi besinler tükettiğimiz büyük önem taşıyor. İşte sahurda susuzluğu arttıran ve acıkma hissini bastırmayan yani tüketilmemesi gereken besinler…

Sahurda Asla Tüketilmemesi Gereken Besinler

Sahurda bizleri iftara kadar tok tutacak yiyeceklerin yanı sıra susuzluk hissi yaratmaması da gerekmektedir. Aşısı yağlı yiyecekler, tuzlu yiyecekler, cips, pastırma, aşırı baharatlı yiyeceklerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu besinler sahur için uygun olmamakla beraber kilo almamıza da neden olacaktır. Ayrıca bu yiyeceklerin yanı sıra kahve, çay gibi içeceklerden de uzak durmamız gerekir. Sahurda kahve ya da çay tüketimi idrar yolumuzu sık kullanmamıza neden olacaktır. Bu durumda vücudun sıvı dengesini bozmasına, daha çok susamamıza neden olur.

Sahurda Nelere Dikkat Edilmeli?

Sahurda nelerin yenilmesi gerektiğinden daha önemli bir husus daha vardır. Sahurda ne yememiz gerektiğinden çok ne zaman yememiz gerektiği büyük önem taşır. Sahur için yeni uyanmışsak yemek yemeye bir on dakika sonra başlamamız gerekmektedir. Ayrıca yemek yedikten sonra uyku haline geçmek içinde bir saat beklemek vücudumuzun dengesi açısından çok daha önemlidir. Yemek sonrası direkt yatış pozisyonu almak yediklerimizin tekrardan yemek borusuna gelmesine neden olacaktır. Bu durumda reflüye neden olabilir.

Sahurda Susamamak İçin Neler Tüketilmelidir?

Oruç için bir diğer önemli şeyde susuzluk seviyesidir. Sahurda içeceğimiz suyun bizleri iftara kadar tutması için yediğimiz şeyler de büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sahurda meyve suyu gibi içeceklerden uzak durmanız, bunun gibi içecekler yerine su tüketmenizi öneririz. Sahurda tüketilen çok tuzlu ya da baharatlı yiyecekler de susamanıza neden olacaktır. İftara kadar vücudunuzun çok susuz hissetmesi dengenizi bozarak hastalanmanıza neden olabilir. Tıka basa yemek yemekte iftar vaktine kadar susamanıza neden olacak en büyük faktörler arasında yer alır. Bu nedenle sahurda hafif, doyurucu, tuzsuz yiyecekler tercih etmelisiniz. İçecek olarak ise su tercih edebilirsiniz.

Açelya fotoğrafı

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu