İyi YaşamSağlık

Üçlü Salgın Covid-19 Kadar Tehlikeli Olabilir

Havaların hızla soğumaya başladığı bu günlerde üst solunum yolu enfeksiyonları da hızla artıyor ve pek çok insan hastalık semptomlarının uzun süre geçmediğinden bahsediyor.

Covid-19, influenza A (grip) ve RSV (solunum sinsityal virüsü) virüsü kaynaklı hastalıklar bu dönemde “Üçlü Salgın” adı ile hızlı bir şekilde yaygınlaşıyor. Hastalıktan kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için kişisel tedbirlerin alınması büyük bir önem taşıyor.

Memorial Şişli Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Servet Alan, üst solunum yolu virüslerine karşı alınması gereken önlemler hakkında önemli bilgileri bizlerle paylaştı.

üçlü salgın

Kazanılmış bağışıklığın azalması üçlü salgın virüslerini arttırdı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını esnasında maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha önce hiç görmediğimiz şekilde dikkat edildi. Geçmiş olduğumuz 2 yıl içerisinde insanların toplu bulunduğu alanlarda maske kullanımı, Covid-19 virüsü dışında solunum virüslerinin bulaşma riskini de büyük bir oranda azalttı. Maske kullanımı bu dönemde dünyaya gelen çocukların üst solunum yolu virüslerini hiç tanımamasına sebep oldu.

Bu durumda da toplumda kazanılmış üst solunum yolu bağışıklığının azalması sebebiyle bu virüslerin zemin hazırladığı hastalıklara karşı duyarlılığı arttırdı.

Mevsim geçişinin yaşandığı bu günlerde birkaç yıldır çok daha seyrek olarak karşılaşılan virüsler bu faktörlere karşı kazanılmış bağışıklık azaldığı için daha kolay bir şekilde bulaşmaya, daha sık ve daha ciddi hastalığa yol açmaya başladı. Bu sebeple özellikle bu dönemde korunma tedbirlerine büyük önem verilmesi gerekiyor.

Covid-19 ve üçlü salgının aynı anda görülmesi hayati riske sebep olabilir.

üçlü salgın

Toplumda üst solunum yolu rahatsızlıklarının en sık bilineni grip dışında RSV’dir. Bu virüs, solunum yolu ile hızlı bir şekilde bulaşır. Tüm dünyada üçlü salgın (triple epidemi) diye adlandırılan virüs, grip ve RSV virüsünün kış aylarında hızlı bir şekilde artış göstermesi gözlemlenmektedir. Okulların açılması ve mevsim geçişlerinde sık sık görülmeye başlayan üçlü salgın ülkemiz için de risk oluşturmaya başlamış durumda.

Polikliniklere çok sayıda hastanın solunum yolu enfeksiyonu rahatsızlıkları ile başvurduğu gözlemlenmektedir. Bu hastalarda yapılan testlerde özellikle influenza A (grip) virüsüne sıklıkla rastlanıyor. Viral solunum yolu enfeksiyonlarının sıklığı sonbaharda artmaya başlamakta, ilkbaharın sonuna doğru yavaş yavaş azalmaktadır.

Daha önceki yollarda sene sonunda görülen influenzalı hasta sayılarındaki artışın bu yıl daha erken ortaya çıkmaya başladığı görülmektedir. Covid-19, grip ve RSV’nin art arda ya da aynı anda görülmesi, kişide daha ciddi bir hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu durumdaki hastaların iyileşme süresi geç olur ve hayati riski de artabilir.

üçlü salgın

Maske kullanmaya özen göstermelisiniz.

Toplumu üçlü salgından korumak için Covid-19 sürecinde olduğu gibi önlemler alınması gerekir. Öncelikle nezle, grip ve Covid-19 benzeri solunum yolu rahatsızlıkları olan hastaların mümkün mertebede evde kalması gerekir. Dinlenmek, yeterli uyku ve iyi beslenmeye özen gösterilmelidir. Toplu taşıma gibi kalabalık terlerde sağlıklı insanların da maske takması bulaşmayı azaltmada katkıda bulunacaktır.

Grip ve Covid-19 aşılarını ihmal etmeyin.

RSV virüsü için şu anda kullanımda olan bir aşı mevcut değildir. Ancak aşı çalışmaları devam etmektedir. Oldukça etkili olan influenza ve Covid-19 aşıları hastalığın gün yüzüne çıkmasının önüne geçebilir. Aşı, hastalık ortaya çıksa bile semptomların daha hafif seyretmesine yardımcı olur. Aynı zamanda da can kayıplarını azaltır.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu