Biliyor Muydunuz?İyi Yaşam

Uyku Süresi Bilimsel Olarak Ne Kadar?

Günde 8 saat mi uyumalı? Bu bilgi ne kadar doğru? Bilim uyku süresi hakkında ne diyor? Haydi gelin bu soruların cevabını hep birlikte inceleyelim.

Uyku süresinin hep sekiz saat olduğunu duyuyoruz, peki ya bu gerçekten doğru mu?

Aslında bu sayının nereden çıktığını hiç kimse kesin olarak bilmiyor. Ancak anketlere katılanlar yedi ila dokuz saat uyuduklarını söyledikleri için ortaya bu sekiz saatlik kural çıkıyor.

uyku süresi

Oysa uyku üzerinde araştırmalar yapan Jerome Siegel’e (Kaliforniya Üniversitesi) göre sekiz saatlik uyku kuralının evrimsel geçmişimizde yeri yok.

Siegel’in elektriği olmayan ilkel topluluklarla gerçekleştirdiği araştırma, bu insanların sadece altı ila yedi saat uyuduklarını ortaya koydu.

İngilitere’deki Surrey Üniversitesi’nden Derk-Jan Dijk de bu insanların gayet sağlıklı olduğunu belirtiyor. Buna göre belki de sekiz saatlik uyku kuralı doğru olmayabilir, yedi saatlik uyku ile de yetinebiliriz.

Bunun yanında yetersiz uykunun zararları artık biliniyor. Amerika’da gerçekleştirilen son araştırmalar, uzun süre yetersiz uyuyan insanlarda şişmanlık, kalp hastalıkları, depresyon ve erken ölüm gibi risklerin daha yüksek olduğunu kanıtlamıştı.

Uzmanlar tüm yetişkinlere yedi saat uyku öneriyorlar. Ne yazık ki Amerikan Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezleri’ne göre Amerikalı yetişkinlerin yüzde 35’i yedi saatten az uyuyor.

İngiltere’deki bir araştırma ise İngilizlerin ortalama olarak 6,8 saat uyuduklarını gösteriyor. Yetersiz uykunun sorumlusu ise medya ve uykumuzdan çalınması sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor.

uyku süresi

Örneğin “Sleeplessness – Assesing sleep need in society now” kitabının yazarı olan uyku araştırmacısı Jim Horne, uyku alışkanlığının geçen yüz yıl içinde pek de değişmediği düşüncesinde.

1960-2013 yılları arasında yayımlanan literatürlerin incelenmesine dayalı olan bu araştırma; bu yıllardaki uyku süreleri arasında belirgin farklılıkların söz konusu olmadığı şeklinde sonuçlanmıştır. Araştırmaların bize gösterdiklerine göre uyku ihtiyacımız üzerinde genler de etkili ve bunlar kişiden kişiye göre değişiklik gösterebiliyor.

Hangi genlerin uyku ile ilgili olduğu kesin olarak bilinmese de 50.000’i geçkin kişi ile gerçekleştirilen yeni bir araştırma ile sahip olduğumuz her kopyaya 3.1 dakikalık uyku ekleyen bir gen varyantı bulundu. Uyku ihtiyacı ise yaşa göre de değişiklik gösteriyor.

Yetişkinlerin Uyku Süresi 7 ila 9 Saat Arasında Olmalı

Geçen yıl gerekli uyku süresi ile ilgili verilerini güncelleyen Amerikan Uyku Vakfı, yetişkinler için yedi ila 9 saat arası uykuyu önerdi.

Yani sonuçta uyku süresi hem yaşa göre hem de kişiden kişiye göre değişiklik göstermekte. Örneğin Arizona Eyalet Üniversitesi’nden Shawn Youngstedt, gereğiden fazla uykunun iltihap ile ilişkilendirildiğini, bir bağışıklık tepkisinin depresyondan, kalp rahatsızlıklarına kadar her şey ile bağlantılı olduğuna değinerek, hiç kimsenin düşündüğünden fazla uykuya ihtiyacı olmadığını söylüyor.

uyku süresi

Bunun yanında insanların belki de yüzde üçü kadarı 5-6 saatlik uyku ile idare edebiliyor.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Ying-Hui Fu, doğal olarak az uyuyan bir ailenin kalıtımında özel bir gen saptamayı başarmış. Bu gen varyantının biyolojik saatin çekirdeğini oluşturan proteinlerle etkileşime girdiğini düşünen Ying-Hui Fu ve ekibi bu icadın gelecekte bize zarar vermeden az uyku ile yetinmemizi sağlayacak, genetik değişimlere izin verebileceğine de inanıyor.

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu