Saç Bakımı

Hayatınızda Küçük Değişiklikler Yaparak Yağlı Saçlara Veda Edin!

Saçlarınızı düzenli olarak yıkıyorsunuz ancak yağlanma probleminden kurtulamıyor musunuz? Sürekli yağlanarak ağırlaşan saçlar kirli bir görünüme yol açıyor. Bu sorunun üstesinden gelmek içinse saç bakım rutininde bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Aynı zamanda yapacağınız değişiklikleri hayatınıza empoze etmeniz de çok önemli. Peki yağlı saçlara ne iyi gelir? Yağlı saç sorununa en iyi çözümler nelerdir? Merak edenler için işte detaylar…

Saçlarınızı Sıcak Suyla Yıkamaya Son Verin

Sıcak su yağlı saçların en birincil düşmanı olarak biliniyor. Özellikle de havalar çok soğuk olduğunda eve geldiğinizde bir an önce sıcak bir duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Ancak yağlı bir saç yapınız varsa sıcak su kullanma alışkanlığınızı bir kenara bırakmanız gerekiyor. Yağlanmayı önlemek için kesinlikle ılık su kullanmanız gerekir. Öyle ki ılık su saç derisindeki yağ bezelerinin hızlı çalışmasına engel olacaktır.

Her Gün Saçlarınızı Yıkamayın, Kuru Şampuan Kullanın

Yağlı saçlar için kurtarıcı bir ürün olan kuru şampuanlar, saç derisini yağdan ve kirden çok kısa süre içerisinde arındırabiliyor. Aynı zamanda bu ürün saçlarınızın çok daha kolay bir şekilde şekillenmesine yardımcı olacaktır. Yağlı saçlardan kurtulmak için dikkat etmeniz gereken nokta her gün yıkama alışkanlığından kurtulmaktır. Bu nedenle her gün yıkamak yerine kuru şampuan kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Saçlarınıza Sık Temas Etmeyin

Gün içerisinde saçlarınıza sık sık temas mı ediyorsunuz? Elbette ki saçlarınıza temas etmeden bir gün geçirmek sanıldığı kadar da kolay değili. Ancak bu alışkanlıktan kurtulursanız saçlarınızın çabuk yağlanmasına da engel olabileceksiniz. Bu nedenle özellikle de gün içerisinde saçlarınıza sık temas etmekten kaçınmalısınız.

Doğru Şampuan Seçimi

Eğer yağlı bir saç derisine sahipseniz doğru şampuan seçimine özen göstermeniz gerekiyor. Bu nedenle saçlarınızın yağlanmasını geciktirmek istiyorsanız olabildiğince kimyasal içerikli ürünlerden uzak durmanız gerekiyor. Daha doğal içerikli şampuanlar kullanmak sağlıklı saç dipleri için çok önemlidir. Bunun yanı sıra şampuanı az miktarda sulandırarak kullanmanız daha iyi olacaktır.

Saçlarınızı Çok Sık Taramayın

Saçlarınızı gün içerisinde sıkça tarıyor musunuz? Saç taramak, saçlarınızın yağlanmasını hızlandırıcı bir etki yaratır. Aynı zamanda saç derisindeki yağ bezlerinin de daha aktif hale gelmesine neden olacaktır. Bu da yağın saça yayılmasına sebebiyet veriyor. Eğer sizler de yağlı saç derinizden muzdaripseniz saçlarınızı çok sık taramaktan bir an önce vazgeçmeniz gerekiyor.

Saç Bakım Ürünlerini Yalnızca Saç Uçlarına Uygulayın

Yağlı saç görünümüne neden olan birçok faktör bulunuyor. Ancak bu durumdan kurtulmanın da birbirinden farklı yöntemleri bulunuyor. Ancak köpük, sprey ya da serum gibi ürünler kullanıyorsanız doğru yöntemlerle uygulama yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Öyle ki saç bakım ürünleri sadece saç uçlarına uygulanmalıdır. Aksi takdirde saç dibinde kalıntılar birikecek ve saçların güçsüzleşmesine neden olacaktır.

Saçlarınızı Isıya Maruz Bırakmayın

Saçlarımızı şekillendirmeden dışarı çıkmayı hiçbirimiz istemiyoruz. Ancak saçlara gün içerisinde sıkça ya da rutin olarak yüksek derecede ısı uygulaması yapıyorsanız, saç derinizde yağ dengesinin bozulmasına neden olacaksınız. Bu nedenle yağlı saç derisinden muzdaripseniz ısı kullanımına ara verin. Böylece saç diplerinizin nefes almasına da yardım etmiş olacaksınız.

Yediklerinize Dikkat Edin

Bazı yiyecekler saçların yağlanmasına neden oluyor. Mesela gün içerisinde hamburger, pizza, patates kızartması ve diğer hazır yiyecekleri tüketiyorsanız saçlarınızın yağlanması doğaldır. Çünkü bu besinler tam bir karbonhidrat bombasıdır. Düzensiz ve sağlıksız beslenmek cildi ve saçları anında etkiler. Bu nedenle karbonhidrat içerikli ve şeker ağırlıklı ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu