İyi YaşamBeslenme

Hızlı Yaşlanmaya Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Bu defa sizlere belki de daha önce hiç duymadığınız bir konu ile geldik. Yaşlanmayı hızlandıran durumların hayatımızda yer aldığını hiç fark ettiniz mi? Yaşlanmak tabii ki zamanın getirdiği kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumu engelleyemesek bile en azından erkenden gerçekleşmesini önleyebileceğimiz durumlar var. Peki hızlı yaşlanmaya neden olan şeyler nelerdir?

Yaşlanmak zamanın bizlere getirmiş olduğu kaçınılmaz bir durumdur. Gençlik dönemi gibi yaşlılıkta dönemsel bir olgunlaşma, büyüme çeşididir. Hiçbir estetik operasyon yaşlanmayı imkansız hale getirmez. Dışarıdan uygualanbilecek estetik müdahalelerin yaşlanmayı geciktirdiği gibi yaşlanmayı hızlandıran bazı etkenler de bulunmaktadır. Gelin bunlar nelermiş bakalım.

Stres En Büyük Düşman!

Yaşlanmayı hem fiziksel hem de zihinsel anlamda hızlandıran en önemli etkenlerden birisi strestir. Stres kişiyi sadece erken yaşlandırmakla kalmadığı gibi psikolojik rahatsızlıkların ortaya çıkmasına da neden olur. Hayatımızdan stresi ne kadar uzak tutarsak o kadar geç yaşlanırız diyebiliriz. Stresin her şeyin başı olduğunu unutmayalım.

Hareketsizlikten Kaçının!

Erken yaşlanma belirtilerinin başında stresten sonra gelen bir diğer belirti de hareketsizliktir. Sürekli oturmak ve aynı alanda zaman geçirmeye çalışmak yaşlıların çektiği vücut ağrılarını çekmemize neden olacaktır. Bu nedenle sizi hareketsiz kılacak aktivitelerin zamanlamasını iyi yapmanız gerekir.

Yetersiz Uyku!

İyi bir uyku düzeni iyi bir hayat demektir. Düzensiz ve az uyku kişilerde agresiflik, mantıklı düşünememe, adapte olamama gibi süreçleri de beraberinde getirmektedir. Yetersiz uykunun psikolojik etkileri olduğu gibi fiziksel etkileri de oldukça büyüktür. Göz altı torbaları, kırışıklıkları da bunun başında gelir. Bu nedenle uyku düzeninize dikkat etmeli, özellikle de vücudun çalışmak için en verimli olduğu saatlerde ayakta olmamaya özen göstermelisiniz.

Yalnızlık

Yalnızlık peşinden daima mutsuzluk getirir. Mutsuzluk stresi, stres ise erken yaşlanmayı. Erken yaşlanma tıpkı zincirleme bir kazaya benzer. Peş peşe yapılan fiziksel ve ruhsal yanlışlar erken yaşlanmaya neden olmaktadır. Sosyallik, ruhunuzun yükünü insanlarla paylaşmak gibi manevi boyuttaki paylaşımlar daima mutlu kalmanızı sağlayacaktır.

İşlenmiş Gıdalar

Yaşlanmaya karşı durabilen en güçlü şey beslenmedir. İyi bir beslenme alışkanlığı zinde bir yapıyı da beraberinde getirir. Beslenme noktasında özellikle de işlenmiş gıdaların günümüzde yeri oldukça büyüktür. Birçok insan bu nedenle olduğundan daha yaşlı görünmektedir. İşlenmiş gıdalardan olabildiğince uzak durmaya çalışınız.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu