İyi YaşamPsikoloji

Konuşacak Konu Bulmak ve Sohbet Etme Becerisi Geliştirmek

Etkin iletişim kurma becerisi hayatın istisnasız her alanında büyük önem taşıyor. Öyle ki kimi zaman kişisel sorunlar nedeniyle kimi zaman ise yeterince özgüven sahibi olunmaması sohbet edememe sorununu beraberinde getirmektedir. Konuşacak konu bulmak ve sohbet etme becerisi geliştirmek için birçok yöntem söz konusu olsa da aslına bakıldığında en önemli kriter kişilerin kendilerine güveni olacaktır. Peki sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir? İşte detaylar…

Muhabbeti Başlatan Siz Olun

Daha önce tanışmadığınız bir insanlar sohbet etmeniz gerekiyorsa mutlaka muhabbeti başlatan siz olmalısınız. İşe ilk olarak kendinizi tanıtmakla başlayabilirsiniz. Bunu yaparken de mutlaka sohbet edeceğiniz kişiye yaklaşın ve göz teması kurarak, gülümseyin. Böylece karşınızdaki insan kendisini çok daha rahat hissedecektir.

Sohbete Katılımı Artırmak İçin Olumlu Şeylerden Bahsedin

Özellikle de konuşmanın başında olumsuzluklardan söz etmek kişilerin sizlerle sohbet etmek istemesine engel olacak bir faktör olarak bilinir. Bu nedenle sohbet ederken olabildiğince olumlu şeylerden bahsetmeniz gerekir. Olumlu şeylerden bahseden pozitif insanlarla ortamda konuşmak isteyen kişi sayısı fazla olacaktır. Mesela nelerden hoşlandığınızı anlattıktan sonra kişileri sohbete dahil edebilmek için nasıl hissettiğini sorabilirsiniz.

İltifat Edin

Karşınızdaki insanı muhabbete dahil edebilmek için ona küçük iltifatlarda bulunmanızda fayda olacaktır. Mesela kişilik ya da giyilen bir şey  ile alakalı olumlu yorumlar yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli kriter ise samimi olmanız olacaktır. Daha sonra sohbeti sürdürmek için soru sorabilirsiniz.

Aklınıza Bir Şey Gelmiyorsa Etrafınızdakilerden Bahsedin

Sohbet başlatmanın en iyi yöntemlerinden biri de şüphesiz ki etrafınızdaki şeylerden bahsetmek olacaktır. Mesela bulunduğunuz mekan, diğer insanlar ya da hava durumundan bahsedebilirsiniz. Buradaki temel amaç ise karşınızdaki kişiyle sohbet etmek istediğinizi hissettirmek olacaktır. Yani davetkar görünmenizde yarar var!

İş veya Okul Hakkında Konuşun

Sohbet etmek istediğiniz kişiye işinizden ya da okulunuzdan bahsedebilirsiniz. Akabinde onun ne yaptığını sorabilirsiniz. İş ya da eğitiminiz hakkında soru yöneltilmesi durumunda ise yanıtladığınızdan emin olmanız gerekir. Karşınızdaki kişinin sohbeti çok ilgi çekici olmasa bile gerçek ilgi göstermeniz de diğer önemli bir konu olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu