İyi Yaşam

Regl Ağrılarından Kurtulmak için Yapabileceğiniz 11 Yöntem

Regl ağrıları hepimizin yaşadığı en sinir bozucu şeylerden biridir. Ne yaparsanız yapın asla kurtulamayacakmışsınız gibi gelir. Fakat biz bu ağrılardan kurtulabileceğiniz en etkili hareketleri ve çözümleri sizler için araştırdık ve derledik.

Elbette ki reglden kurtulamayacağız ancak ağrılarımızı azaltabileceğiz ya da ortadan kaldırabileceğiz. Öyleyse haydi gelin içeriğimizin devamına geçelim!

Masaj

regl

Adet ağrılarınızı azaltmanız ya da yok etmeniz için en etkili yöntemlerden biri masaj yapmaktır. Karın bölgenize dairesel hareketler ile masaj yapmak kramplarınızı azaltır ve sizi rahatlatır.

Kelebek Hareketi

regl

Bu hareketin vücudunuzu rahatlatacağına eminiz. Peki nasıl mı yapılır? Dizlerinizi iki yana açarak topuklarınızı birleştirin ve bu pozisyonda esnemeye çalışın. Rahatladığınızı görünce sürekli bu hareketi yapmak isteyeceksiniz.

Sıcak Su Torbası

regl

Isı adet ağrılarını azaltmak ya da ortadan kaldırmak için en çok seçilen yöntemlerden biridir. Sıcak bir duş alabilirsiniz ya da sıcak su torbasını karın bölgeniz üzerinde kullanabilirsiniz.

Fetal Pozisyonu

regl

Bu hareketi cenin pozisyonu olarak da adlandırabiliriz. Pek çoğumuz da cenin pozisyonu olarak bilir. Fetal pozisyonunda uyumak da regl ağrılarınızın azalmasına yardımcı olabilir. Fetal pozisyonunda karın kasları gevşemeye başlar. Gevşeyen karın kasları ise regl ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Köprü Hareketi

regl

Kalçanızı yukarı doğru hareket ettirerek evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz köprü hareketi bel ve karın bölgesinde bulunan ağrıları hafifletmekte çok etkili bir yoldur.

Yeşil Çay

regl

İçecekler ve yiyecekler de regl ağrılarını azaltmada yardımcı olabilirler. Yeşil çay adet dönemindeki krampları ve ağrıları azaltır. Adet boyunca düzenli olarak yeşil çay tükettiğiniz de siz de etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Aromaterapi Yağları

regl

Aromaterapi yağlarının sakinleştirme ve dinginleştirme etkisini bilmeyen yoktur diye düşünüyoruz. Ancak tekrar hatırlatmakta fayda var. Regl döneminde kullandığınız taktirde de etkisini hissedebilirsiniz. Aromaterapi yağlarından herhangi birini birkaç damla küvete damlatarak ısı ile aromaterapi etkisini birleştirebilir ve rahatlayabilirsiniz.

Çocuk Pozisyonu

regl

Bu hareket oldukça basit bir yoga hareketidir. Çocuk pozisyonunu kramplarınız girdiği esnada yaparak vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Yoga ve Nefes Egzersizleri

regl

Eğer düzenli olarak yoga egzersizleri yapıyorsanız regl döneminde de karşılaştığınız kramp ve ağrıları azaltabilirsiniz. Ancak düzenli olarak yapmıyorsanız da regl döneminizde yoga ve nefes egzersizlerini uygulayarak dingin bir hale gelebilir, bedeninizi rahatlatabilir ve kramplarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yoga Squat

regl

Yoga squat hareketi hem adet hem de bel ağrılarınızı ortadan kaldırır. Bu pozisyonu uygulamak için ayaklarınızı omuz genişliğinde açmanız ve sonrasında çömelmeniz gerekli. Kollarınız ile iç bacaklarınızdan ittirip karnınızın gevşemesini sağlamalısınız. Bu şekilde çektiğiniz sancılardan kurtulabilirsiniz.

Twist Hareketi

regl

Twist hareketi hem eklemlerinizi rahatlatır hem de adet sancılarınızı dindirir. Ters el ve ayak ile uyguladığınız bu hareketi her bacağınız için 15 defa tekrarlayabilirsiniz. Her tekrardan sonra ise biraz durmalı ve bu hareket içinde sabit bir şekilde kalmalısınız. İnanın bu size çok iyi gelecek.

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu