Cilt Bakımı

Yıllardır Bu Malzemeleri Yanlış Kullanıyoruz! Yanlış Kullandığımız Cilt Bakım Ürünleri ve Doğru Kullanım Şekilleri

Makyaj ve cilt bakım malzemeleri güzelliğimize güzellik katan ürünlerdir. Özellikle de kaliteli malzemelerle yapılan uygulamalar, en sağlıklı sonucu elde etmenizi sağlar. Peki ya tonlarca para verdiğiniz bazı makyaj ve cilt bakım malzemelerini yanlış kullandığınızı biliyor muydunuz? Üstelik yaptığınız her yanlış uygulama cildinize yarardan çok zarar veriyor. O halde dikkatinizi bize verin kızlar! Yıllardır yanlış kullandığınız cilt bakım ürünleri ve doğru kullanım şekillerini sizler için sıralıyoruz…

Makyaj Temizleme Mendili

Makyaj temizleme mendillerinin kullanılması sizce de çok kolay değil mi? Makyajını sil ve at. Fakat dikkat etmeniz gereken bir noktaya değinmek istiyoruz. Makyaj temizleme mendilleriniz kesinlikle her zaman kullanmamalısınız. Çünkü bu mendiller cilt temizlemede başarılı değildir. Hatta düzenli kullanmanız tahriş oluşumuna, cilt kurumasına ve cildin gerilmesine neden oluyor. Günlük bakım için köpüren temizleyici, yağ ve jelleri tercih edebilirsiniz.

Tek Başına Serum Kullanmak

Cildiniz için tek başına serum kullanmak yeterli değildir. Eğer düzenli olarak serum kullanmayı planlıyorsanız ek olarak mutlaka nemlendirici bir krem de kullanmanız gerekir. Özellikle de kullanmış olduğunuz serum retinol içeriyorsa uygulamayı akşam yapmak şarttır. Böylece cilt ihtiyaç duyduğu besinleri tamamen emecektir. Yaz aylarında ise retinol bakımından zengin ürünler güneş kremiyle kullanılır.

Islatılmamış Makyaj Süngeri

Makyaj süngerlerini ıslatmadan kullanmak cilt açısından çok zararlıdır. Öyle ki kuru sünger hem fondöteninizin cilde eşit miktarda ve homojen yayılmasına engel oluyor hem de daha fazla ürün kullanmanıza sebebiyet veriyor. Islatılmış sünger kullandığınızda ise bu tür sorunları yaşamayacaksınız.

Concealer ve Corrector Farkı

Kadınların büyük bir kısmı concealer ve corrector farkını bilmiyor. Concealer yalnızca gözlerin yakınında yer alan alanda kullanılmalıdır. Corrector ise yüz bölgesindeki cilt kusurlarını gizlemek için kullanılır. Bunları kullanırken de dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Mesela concealer kullanılırken cilt önceden nemlendirilmelidir. Corrector kullanımı ise hafif masaj hareketleriyle yapılır.

Jel ve Köpüren Temizleyiciler

Jel ve köpüren temizleyiciler yalnızca makyaj temizlemek için kullanılan ürünler değildir. Aynı zamanda sabah ya da akşam yüz temizliğinde de kullanılabilir. Böylece ciltteki sebumu dengeleyerek, ölü cilt hücrelerini temizleyecek ve cildi kir ya da terden arındıracaktır. Fakat kullanım yapılırken sert uygulamalardan kaçının. Bunun yerine masaj yaparak ve yumuşakça yüzünüzü temizlemeye özen gösterin.

Yanlış Maske Temizleme Zamanı

Tüm cilt maskelerinin talimatlara uygun bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra gece boyunca yüzünüzde maske bekletmek çok sakıncalıdır. Ciddi cilt sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda kağıt yüz maskeleri de kurumadan çıkarılmamalıdır. Eğer bu kurala uyulmazsa, maske cildin nemini emer ve cilt daha kuru hale gelir. Aynı durum diğer maskeler için de geçerli olacaktır.

Alkol İçerikli Losyonlar

Her yüz losyonunun farklı etkileri bulunur. Öyle ki ürün içerikleri ürünün fonksiyonuna bağlı olarak da farklılık gösterir. Ancak losyonların çok büyük bir kısmı alkol içeriyor. Bu tür ürünlerin çok uzun süre boyunca kullanımı cildin aşırı sebum üretmeye başlamasına neden olur. İlerleyen süreçte cilt daha da yağlı hale gelecektir.

Temizlenmeyen Miceller Suyu

Miceller suyu yapısal olarak losyona çok benzemektedir. Ancak alkol içermez. Diğer aktif maddeler açısından da çok zengindir. Bu nedenle topladığı kirler, su ile temizlenmezse yüzde kalır. Ayrıca miceller suyu uzun süre boyunca cilde temas ettiğinde tahrişe yol açmaktadır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu