Cilt Bakımı

Aman Dikkat, Cildinizde Kalıcı Lekeler Oluşabilir! Güneşlendikten Sonra Asla Yapmamanız Gereken 8 Şey!

Güneş yanığına iyi gelen, cilt dostu ve oldukça da doğal cilt maskeleri vardır. Ancak bilinçsizce kullandığımız bazı malzemelerin hiçte masum olmadığını bilmenizi isteriz. Özellikle de yaz aylarında cilt bakım rutinine güneş yanığına karşı koruyucu ürünler de eklenmelidir. Eğer gereğinden fazla bronzlaşmışsanız ya da güneş yanığınız varsa tüketeceğiniz yiyeceklerden tutunda da giydiğiniz kıyafetlere kadar her bir detay çok önemli olacaktır. Aman dikkat! Cildinizde kalıcı lekeler oluşabilir. Sizler de güneşlendikten sonra cildinizde kalıcı leke oluşumuna engel olmak istiyorsanız asla yapmamanız gerekenleri listelemiş bulunuyor!

İçeriğinde Katkı Maddesi Bulunduran Aloe Jellerden Uzak Durun

Aloevera bitkisi doğal bir şekilde kullanıldığında cildi yatıştırır. Ancak içeriğinde katkı maddesi bulunduran jellere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle de benzokain ya da lidokain gibi yapay bileşen içeren ürünlerden olabildiğince uzak durmanız şart! Çünkü bu tür maddeler cilt bariyerine zarar vererek, tahriş oluşumuna neden olmaktadırlar. Bu nedenle saf aloe vera kullanmanızı öneriyoruz.

Çok Dar Kıyafetler Giymeyin

Eminiz ki ne giyerseniz giyin size çok yakışıyor. Fakat güneş yanığı sorununuz varsa kesinlikle dar kıyafetlerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü yanık üzerine dar kıyafetler giyildiğinde cildin nefes almasına engel olunur. Bu da iyileşme sürecinin sekteye uğramasına neden olacaktır. Mesela dar kotlar yerine pamuk gibi nefes alan kumaşlardan yapılan bol giysiler en doğru ürünlerdir.

Bir Süre Kahve Tüketmekten Kaçının

Güneş yanığı insanlarda baş ağrısına neden olmaktadır. Elbette ki 1 fincan kahvenin size iyi geleceğini düşünebilirsiniz. Fakat bu yanlış bir bilgi! Çünkü güneş yanığı olan bir cildiniz varsa kahve tüketiyorsanız çok daha kötü hissetmeniz de kaçınılmaz olacak. Bunun yerine bol miktarda su içmeyi tercih edin. Çünkü güneşte uzun süre kaldığınızdan kaybettiğiniz vücut sıvılarınızı dengelemeniz gerekiyor.

Makyaj Yapmayın!

Güneş yağınızın görüntüsünden memnun olmayabilirsiniz. Böyle durumlarda kadınların büyük bir kısmı genellikle makyaj yapmayı tercih ediyor. Eğer çok özel bir gününüz varsa ve mutlaka makyaj yapmanız gerekiyorsa, ağır yapılı ürünlerden uzak durun. Aynı zamanda uygulamanızı yaparken de yumuşak fırçaları kullanmaya özen gösterin. Hatta nemli sünger cilt makyajı yapmanız için en doğru ürün olacaktır.

Kesinlikle Peeling Yapmayın!

Yanık cilt ne gözünüze ne de gönlünüze hitap eder. Bu nedenle de vücudunuzdaki kuru ve kısmen de olsa soyulmuş olan cildinizi pul pul dökmek istemeniz de son derece doğaldır. Fakat bunun için peeling kullanımından sakınmanız şart! Çünkü yanık cildin üzerine peeling uygulaması yapmak cilde ciddi anlamda zarar verecektir. Bunun yerine cildinizi doğal iyileşme sürecine bırakmanızı tavsiye ederiz.

Yanlış İçerikli Vücut Kremleri

Vücut kremi kullanmak cildi nemlendirmek açısından çok önemli olacaktır. Fakat kullandığınız ürünün içeriğinde alkol bazlı bir madde varsa, cilt zarar görür. Çünkü alkol, bazı maddelerin cildin çok daha derinine inmesine neden olacaktır. Kısacası yanlış ürün kullanımı cildin nemli kalması için ihtihyaç duyacağı doğal yağların da yitirilmesine sebebiyet verecektir.

Portakal Suyu İçmeyin

Portakal vb. gibi içecekler aslına bakıldığında antioksidan açısından çok zengin gıdalardır. Fakat aşırı tüketilmeleri durumunda cilt ışığa daha çok duyarlı hale gelecektir. Bu nedenle bir süreliğine portakal suyu gibi içecekleri içmeye bir süre boyunca ara vermenizi tavsiye ediyoruz.

Yalnızca SPF içerikli Nemlendiriciler Cildinizi Korumaz

SPF içerikli nemlemdiriciler, yanık cildinizi korumanız için yeterli olmayacaktır. Bu nedenle kendinize iyi ve kaliteli içeriğe sahip bir de güneş kremi almanız gerekiyor. Ayrıca insanların büyük bir kısmı SPF içerikli ürünleri uygularken yüzdeki ana alanları da kaçırıyor. Bu nedenle gerçek bir güneş kremi her zaman sizin dostunuz olmalıdır.

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu fotoğrafı

Saç ve Güzellik Uzmanı Şefika Zorlu

Kuaförlük kariyerini kişisel marka, stil ve imaj üzerine geliştiren Şefika Zorlu, danışman ve eğitmen olarak hizmet veriyor; saç, makyaj ve cilt konularında kuaforumden.com ziyaretçilerine de uzman olarak önerilerde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu