İyi Yaşam

Kişisel Bakımla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Daha sağlıklı olabilmek için hijyen ve kişisel bakıma önem vermek gerekiyor. Ancak farkına varmadan yaptığımız bazı uygulamalar yanlış! Bırakın size fayda sağlamayı hatta zarar bile verebiliyor. O halde kişisel hijyeninizle alakalı doğru bildiğiniz yanlışları düzeltiyoruz. Merak edenler için işte detaylar…

Gün Boyunca Günlük Ped Takmak

Pedlerin normal koşullarda 3 ya da 5 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir. Normal pedlerin ise kanamanın normal olduğu anlarda en az 4 saatte bir, kanamanın yoğun olduğu anlarda ise en az 2 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir. Menstural kap kullananlar ise 4 ile 6 saatte bir değişim yapmalıdır.

Kulak Temizliği İçin Kulak Pamuğu Kullanmak

Kulak sağlığı için kulaklara özenle bakmak çok önemli. Ancak kulaklarınızın bakımını yapmak için kulak pamuğu kullanmamanız gerekiyor. Çünkü kulaklar, parmak ucundan daha küçük olan herhangi bir şeyler temizlenmez. Aynı zamanda araştırmalara göre kulak temizleme mumları kullanmak da etkili değildir. Yaralanmalara dahi neden oluyor.

Her Gün Liflenmemelisiniz

Bilindiği gibi insan cildi her 6 haftada bir kendisini yeniliyor. Bu nedenle cilde sürekli olarak peeling yapmak cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olur. Ayrıca liflenmek de cildi kurutan bir aktivitedir. En doğru uygulama haftada yalnızca 2 kez liflenmeniz olacaktır.

Ayak Tabanlıklarının Ömrü 6-12 Ay

Kullanım ömrü dolmuş ve eskimiş olan ayak tabanlıkları ayakları desteklemez. Ayrıca bakteriler nedeniyle de ayaklarınızın kötü kokmasına neden olur. Bu nedenle ayakkabılarınızı çorapsız giyme alışkanlığını da vazgeçin ve ayak tabalığı kullanılıyorsanız 6 ile 12 aylık periyotlarda değiştirin.

Koltuk Altı Peeling ile Temizlenmez

Uzmanlara göre koltuk altını tıraş edenler koltukaltlarına peeling veya kese gibi şeyler sürmemelidir. Bunun yerine lif üzerine lif üzerine biraz peeling dökülerek nazikçe temizlik yapılabilir. Fakat koltuk altınız hassassa yüz temizleyicilerinizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Antibakteriyel Sabunlarla Yüz Yıkamak

Antibakteriyel sabunlar cildinizde tahriş oluşumuna yol açabilir. Öyle ki sabunların içerisinde yer alan antibiyotik maddeler, ciltteki nemlendirici yağların ortadan kalkmasına neden olabiliyor. Bu da cildin nemini kaybederek, çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu