Cinsellik

Bilimsel Olarak Kanıtlandı! Cinsel Tatmine Ulaşmanın İnsan Vücudunda Yarattığı 8 Etki

Orgazm, cinsel olarak uyarılmadan sonra, zevkin en doruk noktasına ulaşılmasıdır. Bilimsel olarak bir tanım yapılması gerekirse de beynin cinsel uyaranları yoğun olarak aldıktan sonra vücudun genital bölgelerinin uyaranlara tepki vermesine orgazm denir. Peki cinsel tatmine ulaşıldıktan sonra vücudumuzda tam olarak neler oluyor? Merak edenler için cinsel tatmine ulaşmanın insan vücuduna yarattığı 8 mükemmel etki…

Seratonin Salgılanır

Cinsel tatmine ulaşmak, hem kadınlar hem de erkeklerde mutluluk hormonunun bilimsel adıyla seratonin salgılanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle çiftler cinsel beraberlik sonrasında hem hayata hem de birbirlerine karşı daha pozitif olabilmektedirler.

Daha Kaliteli Uyku

Cinsel ilişkiye girip orgazm olduktan sonra insan vücudundaki gerginlik azalmaktadır. Bu da kaliteli uyku için en ideal çözüm olacaktır. Öyle ki yapılan birçok araştırmaya göre çiftler birlikte olduktan sonra kendilerini daha çok dinlenmiş ve sakinleşmiş hissediyorlar.

Azalan Stres

Yapılan birçok araştırma da net olarak gösteriyor ki cinsel ilişkiye giren kişiler, stresli durumlara tepki vermek konusunda çok daha iyidirler. Çünkü orgazm sonrasında insan vücudunda stres gözlemlenebilir bir şekilde ve oranda azalma eğilimi gösteriyor.

Yenilenen Hafıza

Günümüzde her yıl yüz bin insandan yedi tanesi geçici hafıza kaybı yaşamaktadır. Bu duruma neden olan temel faktör ise şüphesiz ki stres ve ağrı. Aynı zamanda hafıza kaybı kimi zaman cinsel beraberliklerden sonra da ortaya çıkabilmektedir. Fakat bu durum çok kısa süre. Çünkü çiftlerin orgazm olduktan sonra en az birkaç saat içerisinde hafızaları yenilenme eğilimine giriyor.

Daha Güçlü Hafıza

Yapılan birçok araştırma da net olarak gösteriyor ki düzenli olarak cinsel ilişki yaşayan çiftler, daha güçlü hafızaya sahip oluyorlar. Öyle ki bilimsel olarak da düzenli cinsel hayatı olan kişilerin beynin hafızayla alakalı alanlarında daha fazla nöron geliştirdikleri gözlemlenerek kanıtlanmıştır.

Doğal Ağrı Kesici Etkisi

Cinsel birlikteliğin doğal ağrı kesici etkisi olduğuna yönelik çok sayıda sağlam çalışma bulunuyor. Özellikle de Almanya’da yapılan araştırmalara göre migreni olan ya da %60 oranında küme tipi baş ağrısına sahip olan kişilerin yüzde otuzunda seks esnasında ağrının kısmen ya da tamamen yok olduğu belirtilmiştir.

Egzersiz Etkisi

Cinsellik efor gerektiren bir iştir. Bu nedenle cinsel ilişki esnasında yaşanan her an çiftlerin kalori harcamasını hızlandırıcı etki yaratmaktadır. Cinsel tatmin sonrasında ise vücut kendisini rahatlama moduna alır.

Güçlenen Bağışıklık Sistemi

Yapılan araştırmalar düzenli cinsel beraberlik yaşayan çiftlerin daha az hastalandığını kanıtlamıştır. Çünkü cinsel beraberlik insan vücudundaki mikrop ve virüslere karşı savaşan maddeleri ciddi oradan artırıcı etki yaratmaktadır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu