Cinsellik

Partnerinizle Yatakları Ayırın! Ayrı Yataklarda Yatmanın İlişkinize 5 Faydası

Genel toplumsal algıya bakıldığında partneriniz ile yatakları ayırmak beraberliğinin kötüye gittiğinin göstergesi olarak kabul edilir. Ancak bu sandığınız gibi doğru bir tutum değildir. Çünkü yapılan araştırmalara göre bazı zamanlarda partneriniz ile ayrı yataklarla yatmak ilişkinize çok iyi gelecek. Öyle ki Better Sleep Council tarafından gerçekleştirilmiş olan araştırmaya göre, partnerinizle yatakları ayırdığınızda daha rahat bir uyku çekebilir ve ilişkinizi de kurtarabilirsiniz. İşte merak edenler için ayrı yataklarda yatmanın ilişkinize 5 faydası…

Daha Sağlıklı Uyku

Partneriniz ile yatakları ayırdığınızda uyku kaliteniz ciddi oranda artacaktır. Özellikle de sevdiğiniz adam ya da kadın uyurken horluyorsa ya da yorganı sürekli çekiyorsa, yatakları ayırmak hem size hem de ilişkinize çok iyi gelecektir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre yetersiz uyuyan kişiler, obezite, diyabet ve kalp hastalıkları gibi ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor.

Tartışma İhtimali Azalır

Bazı durumlarda partneriniz ile uyku düzeniniz birbirinde uygun olmayabilir. Bu durum çoğu zaman sizi rahatsız eden bir faktör olacaktır. Yapılan birçok araştırmaya göre insanlar uykularını alamadıklarında birbirleriyle iletişim kurma ve empati yeteneklerinde de zayıflık meydana geliyor. Bu da daha ilerleyen süreçte çiftlerin tartışmasına yol açıyor. Ayrı yataklarda yatan çiftler ise kaliteli uyku süreci geçirdiklerinden tartışma ihtimalini de en aza indirgemektedir.

Güçlenen İlişki Dinamiği

Partneriniz ile ayrı odalarda uyuduğunuzda birbirinizi çok özlediğinizi fark edeceksiniz. Yani uyandığınızda sevdiğiniz kadın ya da erkeği görmek için heyecanlanacaksınız. Neticede özlemin duygusu ve birbirini görme isteği, sizleri güçlenen ilişki dinamiği içerisine sokarak daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Azalan Cinsel Baskı

Yorucu bir gün geçirmiş olabilirsiniz. Gün içerisinde yaşadığınız bazı olaylar modunuzu düşürmüş olabilir. Bu tür durumlarda partneriniz sizle cinsel ilişkiye girmek arzusu içerisinde olabilir. Sevdiğiniz adamı ya da kadını reddedemediğinizde de üzerinizde baskı oluştuğunu hissedersiniz. Ayrı odalarda yatmak bu baskıyı azaltacaktır.

Kendinize Daha Fazla Zaman Ayırabilirsiniz

Partneriniz ile yatakları ayırdığınızda kendi alanınızı yaratmak için de iyi bir fırsat elde edersiniz. Yani kendi alanınızda rahatsız edilmeden ne isterseniz yapabilirsiniz. Kendisine daha fazla zaman ayırabilen insanlar ile çok daha mutlu hisseder. Bu da ilişkinize pozitif bir şekilde yansıyacak ve beraberliğiniz daha iyi şekilde ilerleyecektir.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu