Cinsellik

Erkeklerin Olgun Kadınları Tercih Etmesindeki 8 Psikolojik Neden

Erkekler son zamanlarda kendilerinden yaşça çok daha büyük olan kadınlara aşık olmaya başlamıştır. Bu tür ilişkiler toplum tarafından her ne kadar yadırganıyor olsa da aşk engel tanımıyor. Çünkü sağlıklı ilişki için aynı yaşta olmak şart değil. Bu nedenle erkekler kendilerinden yaşça büyük olan kadınlarla ilgilendiğinde yadırganmamalıdır. Çünkü her insanın ilişki dinamiği ve kriterleri birbirinden farklıdır. Peki erkekler neden kendi yaşına uygun kadınlara değil de olgun kadınlara aşık oluyor? İşte erkeklerin olgun kadınları tercih etmesindeki 8 psikolojik neden…

Daha Fazla Yaşam Deneyimi

Yaşlı kadınlar doğal olarak yaşı daha genç olan kadınlara göre çok daha fazla tecrübeye sahiptir. Ayrıca hayatta karşılarına çok fazla zorluk çıkmış ve hayatı daha çok deneyimlemişlerdir. Bunun yanı sıra karşılarına çıkacak olan yeni sorunlar karşısında da durumu olgunlukla idare edebilmektedirler. Bu nedenle erkekler olgun kadınların yanında büyüyebileceklerine ve daha olgun olabileceklerine inandığından kendilerinden yaşça büyük kadınlara aşık olmaktadırlar.

Ne İstediğini Bilen Kadınlar

Yaşça büyük olan kadınlar hayattan ne istedikleri bilirler. Aynı şekilde bir ilişki içerisinde girdiklerinde de beklentilerini ve isteklerini rahatlıkla dile getirebilmektedirler. Yani hayat planları diğer kadınlara göre belirlidir. Bu nedenle de ilerleyen süreçteki hedeflerine de çok daha rahat odaklanırlar. Bu da genç erkekleri etkileyen bir durum olduğundan kendilerinden yaşça büyük olan kadınlara farkında olmadan aşık olabilmektedirler.

Başarı Duygusu Hissetmek

Erkekleri kendilerinden yaşça büyük olan kadınların dikkatini çekmeyi başardıklarında kendilerini daha güvenli bir alanda hissederken, benlik saygılarının da arttığını görürler. Aslına bakıldığında mantık çok basit. Genç bir adam kendisinden büyük bir kadının aşık etmeyi başardığında egoları tatmin olur. Kendileri ile gurur duyarlar. Her yaştan kadına hitap edebildiklerini düşünürler.

Kendinden Emin Görünüm

Erkekler için güven duygusunu hissetmekten daha iyi başka bir şey yoktur. Yaşlı kadınlar da bunu en iyi hissettiren kişilerdir. Öyle ki her erkek kendisine ve yeteneklerine güvenen kadınları çok sever. Onlardan etkilenir. Erkekler, kadınların kişiliği ve yaşam tarzına yönelik belirli sonuçlar elde etmesine yardımcı olur.

Karşılıklı Saygı

Çiftler ilişkilerde karşılıklı saygı ister. Özellikle de erkekler saygı ve takdir edilme konusunda çok hassas bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda erkekler genç bir kadına saygı duymaktansa kendilerinden yaşça büyük bir kadına saygı duymayı tercih ediyor. Çünkü onların yaşam deneyimleri, olgunluğu ve bağımsızlığı olduğunu hissetmektedirler. Bu nedenle de onlara saygı duyar ve güvenirler.

Duygusal İstikrar

Erkeklerden yaşça büyük olan kadınlar duygusal bağlamda genç kadınlara göre daha olgun bir yapıya sahiptirler. Genç bir kadın erkek arkadaşı ya da eşiyle duygularını paylaşmakta zorlanır. Yaşlı kadınlar ise duygularını çok daha özgür bir şekilde paylaşabilmektedirler. Yani duygular daha belirgindir. Genç kadınlara göre de duygularını daha kolay kontrol edebilirler.

Yeni Şeyler Öğrenme İsteği

Erkekler kendilerinden büyük bir kadınla birlikte olmayı ilginç bir deneyim olarak nitelendirmektedirler. Bu nedenle kendilerinden yaşça daha büyük olan kadınların deneyimlenecek yeni şeyleri olduğunu düşünürler. Onlardan yeni fikirler alabilir, farklı bakış açılarından faydalanabilirler.

Kadının Elinde Olan Kontrol

Erkekler kontrolün kadının elinde olmasından daha çok hoşlanmaktadırlar. Özellikle de bazı durumlarda kadınların önderlik edebilecek olması, hemen her şeyle ilgilenmesi erkekleri cezbeden bir durumdur. Bu nedenle kendilerinden yaşça büyük kadınlara aşık olmaktadırlar.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu