Cinsellik

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ertesi Gün Hapı ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar…

Ertesi gün hapı pek çok kadın tarafından tercih edilen, gebelik riski taşınan cinsel ilişkiler sonrası ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Gebelik riskini engelleyerek büyük oranda ortadan kaldırmayı sağlayan ertesi gün hapı ile ilgili bilinen pek çok yanlış bulunmaktadır. Peki ertesi gün hapı tam olarak nedir?

Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ertesi gün hapı, korunmasız veya gebelik riski taşıyan cinsel ilişki sonrası oral yolla alınarak kullanılan acil bir yöntem olarak bilinmektedir. Riskli cinsel ilişki sonrası gebeliğin önlenmesi için kullanılan ertesi gün hapının gebeliği önleyici başarısı %50-%75 arası olarak saptanmıştır. Yine de gebe kalma riskini ortadan tam anlamıyla kaldırmayan Ertesi gün hapında kullanan 8 -15 kadından 1’i gebe kalmaktadır. Hamilelik riski kadının yumurtlama dönemine göre değişkenlik göstermektedir. Yumurtlamaya yakın dönemde hamilelik riski 4 katına çıkar. Bu dönemde gebelik riski taşıyan cinsel ilişki sonrası kullanılan ertesi gün hapında 3 kadından 1’i hamile kalmaktadır. Peki ertesi gün hapında doğru olarak bildiğimiz yanlışlar nedir?

Ertesi Gün Hapı Hakkında Bilinen Yanlışlar

Pek çok kadının ertesi gün hapı hakkında bildiği yanlışlar bulunmaktadır. Ertesi gün hapının amacı korunmasız cinsel ilişki sonrası hamilelik riskini önlemek ve en aza indirmektir. Bu noktada önemli olan ve en çok bilinen yanlış ise ertesi gün hapının ne zaman kullanılması gerektiğiyle ilgilidir. Ertesi gün hapının genellikle cinsel ilişkiden bir gün sonra alınır şeklinde girdiği bir zaman kalıbı olsa da asıl etki edebileceği zaman cinsel ilişkinin hemen sonrasıdır. Cinsel ilişkiden hemen sonra alınan ertesi gün hapının etkisi de bir o kadar çok olacaktır. Genellikle 72 saat içinde alınması gereken bu hap daha sonrasında herhangi bir etkide bulunmaz. İlk 24 saat içinde kullanılan ertesi gün hapı hamilelik riskini %90-%95 azaltırken ilk 48 saat içinde kullanılan ertesi gün hapı gebeliği engelleme ihtimalini %75’E düşürür. Peki ertesi gün hapının yan etkileri ve zararları nelerdir?

Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Ertesi gün hapı gereken dozun üstünde kullanım ya da gereksiz yere kullanımla birlikte bir takım yan etkileri de beraberinde getirir. Bu yan etkilerin görülmesi için sadece yüksek dozda kullanılmasına gerek yoktur. Ertesi gün haplarının etkileri sadece birkaç gün değil birkaç ay bile sürebilir. Bu etkilerden en çok yaşanan ise adet düzensizliğidir. Adet düzensizliğini yanı sıra ertesi gün hapının pek çok kadında mide bulantısına ve kusmaya neden olduğu da yaygın şekilde bilinmektedir. Peki ertesi gün hapı koruma sağlar mı?

Ertesi Gün Hapı Koruma Sağlar mı?

Ertesi gün hapı hakkında bilinen bir diğer yanlış ise koruma olarak kullanılıp kullanılmadığıdır. Ertesi gün hapı gebelik riski olan cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek amacıyla kullanılsa da doğum kontrol hapı gibi koruma amaçlı kullanılmamaktadır.

Açelya

Editör

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu