Cinsellik

Korunmadan Cinsel İlişkiye Girdiyseniz Ne Yapmanız Gerekiyor?

Bazı durumlarda korunmadan cinsel ilişkiye girilebilmektedir. Buna kimi zaman bilinçsizce davranışlar neden olabilirken kimi zaman da cinsel beraberlik esnasında prezervatifin yırtılması da sebebiyet verebiliyor. Peki korunmadan cinsel ilişkiye girdiyseniz ne yapmanız gerekiyor?

Partnerinizden Uzaklaşın

Eğer cinsel ilişki sırasında partnerinizin prezervatifi yırtıysa ve bunu fark ettirseniz ilk yapmanız gereken şey partnerinizden uzaklaşmak olmalıdır. Öyle ki bazı beraberliklerde ne kadın ne de erkek prezervatifin yırtıldığını fark ediyor. Bu nedenle kontrollü olmakta oldukça fayda olacaktır.

Yıkanın

Korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz partneriniz boşaldıktan sonra vücudunuzdaki sıvıyı en iyi şekilde temizlemeniz gerekecektir. Bunu yapmak için en iyi yöntem ise tabii ki bol suyla iyi bir duş almaktır. Böylece genital bölgenizdeki sıvılar akıp gidecektir.

Negatif Duyguların Sizi Ele Geçirmesine İzin Vermeyin

Korunmasız cinsel ilişkiye girdikten sonra telaşa kapılmamanız gerekir. Öncelikle sakin kalın ve ne yapmanız gerektiğine karar verin. Eğer desteğe ihtiyacınız varsa arkadaşınız ya da ailenizden yardım isteyin. Fakat kesinlikle korku, öfke ve pişmanlık gibi duyguların sizi ele geçirmesine izin vermeyin.

Ertesi Gün Hapı

Korunmasız cinsel beraberlikten sonra gebelik riskini en aza indirgemek adına ertesi gün hapı kullanabilirsiniz. Ancak bunu çok geciktirmeyin. İlacın markasına göre kullanım süresinde değişim söz konusu olabilir. Bazı ilaçlar cinsel beraberlikten sonra 72 saat içinde bazılarını da 24 saat içinde almak şarttır.

Cinsel Yolla Bulaşan Bir Hastalık Riski Varsa Semptomları Gözlemleyin

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar oral seksle ya da anal seksle de ortaya çıkabiliyor. Bazı enfeksiyonlar hiç belirti göstermez iken bazılarında kaşıntı, kötü koku ve idrar yaparken acı hissetme gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kendinizi gözlemleyin. Şüpheli bir durum varsa doktora gidip test yaptırın

Regl Dönemlerinizi Not Edin

Cinsel beraberlikten sonra regl gecikmesi durumunda akıllara gelebilecek ilk şey hamilelik olmalıdır. Hamile olup olmadığınızdan emin olabilmek için gebelik testi yaptırmanız gerekir. Aynı zamanda cinsellikten sonra yapılan test sonucu yanıltıcıdır. En güvenilir test sonucu içinse cinsel beraberlik yaşandıktan sonraki 3. hafta ve sonrası olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu