Cinsellik

Vajina ve Vulva Nasıl Temizliği Nasıl Yapılır?

Vajina ve vula temizliği kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat ne yazık ki kadınları bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. Vajina bilindiği gibi vücut içinde yer alan ve rahmi dışarıya bağlayan bir kas kanalıdır. Vulva ise genital bölgenin dışarından görünen kısmıdır. Peki vajina ve vulva temizliği nasıl yapılır? Vajina ve vulva temizliği yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor? Merak edenler için işte detaylar…

Temiz Eller, Temiz Ürünler

Vajina ve vulca temizliğini sanitasyon kurallarına uygun bir şekilde yapabilmek için ilk adımı elleri temizlemek oluşturmalıdır. Ellerinizi temizledikten sonra mutlaka temizlik için seçtiğiniz ürünlere dikkat etmeniz gerekir. En ideal temizlik ürünleri arasında ise temiz havu ya da kokusuz ıslak mendiller bulunur.

Yumuşak Hareketler

Vajina ve vulca temizliği yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise sert hareketlerden kaçınmak olmalıdır. Öyle ki genital bölge vücudun diğer bölgelerine göre çok daha hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle temizlik yaparken mutlaka cildi tahriş etmeden yumuşak hareketler uygulanmalıdır.

Temizlik İçin Ilık Su veya Kokusuz Sabun

Vajina ve vulva temizliği için en doğru temizlik ürünlerini seçebilmek gerekir. Çünkü vajinan ph değeri cildin diğer bölgelerine göre daha hassas seviyededir. Bu nedenle temizlik yaparken kimyasal içerikli ürünlerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Bunun yerine ılık su ve kokusuz sabun kullanımı daha doğru olacaktır.

Önden Arkaya Kuralı

Vajina temizlenirken ihmal edilmemesi gereken birincil kural önden arkaya kuralı olacaktır. Vajina mikroplardan korunması gereken bir alandır. Bu nedenle de anüs bölgesinden gelebilecek mikropları önlemek için temizlik işlemini önden arkaya doğru yapmak gerekiyor.

Vajinanın İç Kısmı Yıkanmaz

Vajinanın iç kısmı kendi kendisini temizleyen bir yapıya sahiptir. Size yalnızca dış kısmı temizlemek düşer. Yani daha hijyenik olsun diye vajinanızın iç kısmını yıkamaya kalkmayın! Çünkü bu çok yanlış bir hareket olacaktır.

Pamuklu İçÇamaşıları

Vajina ve vulvanın sağlıklı kalabilmesi için mutlaka cildin nefes alması gerekiyor. Bunu en doğru şekilde sağlamak adına iç çamaşırlarının yüzde yüz oranında pamuk olmasına da ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu