Cinsellik

Hamilelikte Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hamilelikte birlikte gelen birçok semptom vardır. Bunlardan en sık görüleni ise ateş basması ve terlemedir. Aynı zamanda hormonlardaki dalgalanmalarda ter bezleri ve yağ bezi salgısında artış meydana getirir. Sonuç olarak ise çok terlemeye bağlı gebe kadınlar gün içerisinde sıkça banyo yapmak isterler. Öyle ki sıcak bir duşun ağrılarınızı gidereceğini düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bebeğinizin de güvenliğini sağlamak zorundasınız. Peki hamilelikte banyo yaparken nelere dikkat etmelisiniz? İşte detaylar…

Islak Zemine Dikkat!

Gebe kadınlar banyo yaparken ıslak zeminde kayıp düşmelerini engelleyecek önlemler almak zorundadır. Bu nedenle küvet kullanmaya bir süre ara vermeniz sizler için en doğrusu olacak. Çünkü küvetler kayma ve düşme riskini artırır. Ayrıca banyonuzda kaydırmaz ürünler kullanmalısınız.

Buharlı Duşa Hayır!

Hamile kadınların doğum kusuru faktörü nedeniyle buharlı duş almaktan kaçınmaları gerekiyor. Gebeler için ideal banyo suyu 36 ile 37 derecesinde olmalıdır ve kesinlikle banyo yaparken kapı kilitlenmemelidir.

Su Kaynağınız Kirli Mi? Filtre Kullanın!

Eğer su kaynağının kirli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız mutlaka filtre kullanmanızı öneririz. Filtre kullanımı kirli su ile temasınızı en aza indirgemek konusunda en önemli yardımcılarınızdan biri olacaktır.

Vücut Peelingine Son!

Gebelik döneminde cilt çok daha hassas ve kurumaya yatkın olacağından sık sık vücut peelingi yapmaktan kaçınmak gerekiyor. Aşırı peeling yapmak cildi nemden mahrum edecektir. Fakat illa peeling kullanmak istiyorsanız epsom tuzları dışında kalan şekerli ev yapımı ya da doğal peelingleri tercih edebilirsiniz.

Sert Lifler Kullanmayın

Hamilelik boyunca oluşan ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için sert lifler kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Bu nedenle gebelik boyunca cildinizi korumak için yumuşak yapılı lifler sizler için daha ideal olacaktır.

Aromatik Yağlar Kullanmayın

Hamilelik boyunca mümkün olduğunca aromatik yağlar kullanmamaya özen göstermeniz gerekir. Çünkü bu yağlar alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Hatta doğumu tetikleyerek düşüklere dahi neden olabiliyor. Bu nedenle kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.

Uzun Süre Banyo Yapmayın

Duş esnasında vajinal enfeksiyon oluşma riski vardır. Bu nedenle hamile kadınların uzun süre boyunca banyo yapmaktan kaçınması önerilmektedir. İdeal banyo yapma süresi ise 15 ile 20 dakika arasında olmalıdır. Ayrıca banyoyu mümkün olduğunca ayakta yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu