Sanat

Yetişkinler İçin En İyi 10 Animasyon Filmi

Farklı seviyeleri ve animasyon stilleri olan çok çeşitli yetişkin animasyon filmleri arasından en güzellerini sizler için derledik.

1-İnanılmaz Aile 2

İnanılmaz Aile 2, Parr ailesinin hikâyesini devam ettiren 2018 yapımı bir animasyon filmidir. İnanılmaz Aile 2 hikâyesi, Bay İnanılmaz, Elastik Kız ve üç çocuğu için yepyeni bir macera sunuyor. Film boyunca çok fazla mizah var ama aynı zamanda kişinin hayatında dengeyi sağlaması gerektiğine ve bir destek sistemine sahip olmanın önemine dair bazı noktalara da değiniyor. 10 üzerinden 7.6 IMDB puanına sahip olan bu animasyon filmi listemizin ilk sırasında yer alıyor.

2-Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3, Kung Fu Panda 2’deki olayları takip eden bir animasyon filmidir. Film, birçok eski ve yeni karakterin dönüşünü içeriyor bunun yanı sıra bu filmde yeni karakterler de mevcut. Kung Fu Panda 3, 29 Ocak 2016’da gösterime girdi ve dünya çapında 415 milyon dolar hasılat elde etti.

Filmin yapımcılığını DreamWorks Animation üstlendi ve dağıtımını 20th Century Fox üstlendi. Film genel hatlarıyla Ejderha Savaşçısı olarak kaderini gerçekleştiren, ancak geçmişiyle yüzleşmesi ve gerçek cesareti öğrenmesi gereken Po’yu takip ediyor.

Hikâye, Po’nun Ejderha Savaşçısı olarak sorumluluklarını yeterince ciddiye almamasından duyduğu hayal kırıklığını anlatan babasının Li Shen tarafından ziyaret edilmesiyle başlar. Lord Shen hapishaneden kaçıp tüm Çin’i ele geçirmekle tehdit ettiğinde, Po babasının baskısına yenik düşer ve sonunda rolünü ciddiye alır ve Shen’i sonsuza dek durdurmaya çalışır. 10 üzerinden 7.1 IMDB puanı alan animasyon filmi listemizde ikinci sırada kendine yer buluyor.

3-Otel Transilvanya

Otel Transilvanya, yapımcılığını Sony Pictures Animation’ın üstlendiği Genndy Tartakovsky’nin yarattığı 2012 yapımı Amerikan 3D bilgisayar animasyonlu komedi animasyon filmidir. Ayrıca film Genndy Tartakovsky’nin ilk bilgisayar animasyonlu filmidir. 

Hikâyesi ise şu şekildedir: Hotel Transilvanya’nın hikâyesi bize Kont Drakula ve kızı Mavis’in canavarlarla dolu otellerine biraz daha insan tipi titreşimler getirmeye çalıştıkları hikâyesini anlatıyor. Drakula, insanların ve canavarların birbirlerine biraz hoşgörü göstererek barış içinde bir arada yaşayabileceklerine inanmıyor. Mavis ise babasının insanlara karşı önyargılı olmasından bıkmış bir halde onun yanıldığını kanıtlamaya çalışıyor.

Bir insan otellerine yanlışlıkla uğruyor ve burada kalmaya başlıyor ardından yaşadığı olayları diğer insanlara anlatan karakter Transilvanya’da büyük bir korku ve paniğe sebep oluyor. 10 üzerinden 7 IMDB puanına sahip bu animasyon filmi listemize üçüncü sıradan katılıyor.

4-South Park

South park animasyon filmi, TV şovuyla aynı mizaha sahip değil. Çocuklar için uygun olmayan animasyon filmi, karanlık bir mizah anlayışı olan yetişkinler için. Bu filmin fikri, Trey Parker ve Matt Stone’un animasyona olan ilgisinden geldi.

South Park, 1997’den beri yayında olan, son derece başarılı ve uzun süredir devam eden bir televizyon programıdır. Bu dizi, Rick ve Morty gibi yeni nesil animasyon programlarına yol açan animasyon şovları ve filmleri hicveden ilk programlardan biriydi. Yaratıcılar ayrıca şovlarını siyaset ve popüler kültür hakkındaki görüşleri için bir çıkış noktası olarak kullandılar. İlk şovdan esinlenerek bir animasyon filmi çıkardılar.

Sadece çok az diyalog kullanabildikleri veya hiç kullanamadıkları, eski Disney filmlerinden sevdikleri kareleri yeniden yaratabildikleri ve onu bir film gibi yapabildikleri için filmin yapımı normale göre daha uzun sürdü. 10 üzerinden 8 IMDB puanına sahip animasyon filmi dördüncü sırada yer alıyor.

5-Wall-E

Wall-E, Pixar Animation Studios tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan 2008 yapımı Amerikan bilgisayar animasyonlu bilim kurgu filmidir. Yönetmenliğini Andrew Stanton, ortak yönetmenliğini Jim Morris’in yaptığı filmin senaryosunu Stanton ve Pete Docter, yapımcılığını ise Lindsey Collins, John Lasseter ve Ralph Guggenheim üstleniyor.

Hikâye ise şu şekilde; insanlık gezegene dönmeden önce Dünya’nın çöpünü temizlemek için tasarlanmış Wall-E adlı bir robotu dünyada bırakıyor. Wall-E, insanlar gittikten sonra yapacak daha ilginç bir şey bulmak için Dünya’yı temizlemek zorunda kalıyor. Onlar için tüm işi yaptıktan sonra insanları bir şekilde dünyaya geri getiriyor ve insanlık burada eski güzel günlerine dönmeye çalışıyor. Çoğunluğu bir uzay gemisinde geçen film yoğun bir şekilde izlendiği için çok fazla ödüle layık görüldü.

Film, 27 Haziran 2008’de Kuzey Amerika’da ve 18 Temmuz 2008’de Avrupa’da gösterime girdi. Yayınlandıktan sonra büyük beğeni topladı: 

2009’da En İyi Uzun Metrajlı Animasyon Filmi dalında Akademi Ödülü adaylığı 

2009 En İyi Uzun Metrajlı Animasyon Filmi dalında Altın Küre Ödülü adaylığı

2009 En İyi Animasyon Filmi adaylığı için BAFTA Ödülü gibi çeşitli ödüllere aday olup belirli ödüller alan Wall-E animasyon filmi 10 üzerinden 8.4 IMDB puanına sahip listemizde beşinci sırada yer alıyor.

6-Oyuncak Hikâyesi

Oyuncak Hikâyesi, Pixar Animation Studios tarafından üretilen ve Walt Disney Pictures tarafından yayınlanan 1995 Amerikan bilgisayar yapımlı animasyonlu bir komedi filmidir. Hikâye Joss Whedon ve Andrew Stanton tarafından yazılmış ve John Lasseter tarafından yönetilmiştir. Büyümenin zorluklarını anlatmak amacıyla yaratılan film, dostluk, aşk ve kayıp temalarıyla dolu bir başyapıt izlenimi veriyor.

Pixar Animation Studios tarafından üretilen ilk uzun metrajlı animasyon filmi olan Oyuncak Hikâyesi mali açıdan da başarılı oldu. Filmin başarısı devam filmlerine, 3D yeniden sürümlere, video oyunlarına ve diğer ticari ürünlere yol açtı. Oyuncak Hikâyesinin başarısı, Pixar’ı animasyon sektörünün en başarılı stüdyolarından biri haline getirdi.

Dünya çapında brüt gişe satışlarında 362 milyon doları aşan (ABD’de 30 milyon dolar) ile gişe rekorları kıran bir başarıya sahip. Oyuncak Hikâyesinin başarısı, onu Disney’in en popüler filmlerinden biri haline getirdi ve orijinalinden sonra üç devam filmi daha çekilmesine yol açtı.

Hikâyesi ise genel olarak şöyle: Bir oyuncaktan daha fazlası olan ve insan gibi konuşabilen çeşitli oyuncaklar var. Andy’nin oyuncakları onun arkadaşları, o doğduğundan beri birlikteler. Tüm grubun şerifi olan Woody, hepsiyle ilgilenir ve dünyalarında düzeni sağlamaya çalışır. Bu oyunlar, oyuncak grubu için heyecan ve macera rutini olarak kabul edilir.

Andy’nin doğum günü geldiğinde ve Andy kampa gitmek için ayrılır, diğer oyuncaklar onun kendilerini neden geride bırakmak istediğini anlayamazlar ve onlar da gitmeye karar verirler. Hikâye genel hatlarıyla bu şekilde ilerliyor 10 üzerinden 8.3 IMDB puanına sahip animasyon filmi listemizde altıncı sırada yer alıyor.

7-Sosis Partisi

Sosis Partisi, bakkaldan yenmeden ayrılmayı planlayan ve sonunda “gerçek” sosisin ne anlama geldiğini belirleyecek bir yolculuğa çıkan bir grup sosis hakkında bir animasyon filmi.

Sosis Partisi’nin hikâyesi, sosisli sandviç ve çörekler arasındaki sevgiyi ve çeşitli dinler arasındaki hoşgörüyü içeren yiyecekler arasındaki dostluk ve sevgiyi konu alıyor. Film, mizahı, animasyonu, seslendirmesi, hikâye fikri ve yazımı nedeniyle eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı.

Film, 12 Ağustos 2016’da Amerika Birleşik Devletleri sinemalarında gösterime girdi ve dünya çapında 140 milyon dolar hasılat elde etti. 87 dakikalık çalışma süresiyle insanlar tarafından genel olarak çok iyi diye değerlendirildi.

Hikâye Seth Rogen, Evan Goldberg, Ariel Shaffir ve Kyle Hunter tarafından yazılmıştır. Filmin yönetmeni Greg Tiernan, yapımcılığını ise Jonathan Krisel üstleniyor.

Seslendirme kadrosunda Seth Rogen, Kristen Wiig, Jonah Hill, Edward Norton, Paul Rudd, Bill Hader ve karakterlere ses veren 40’tan fazla deneyimli aktör yer alıyor. IMDB üzerinden 6.1 puan alan animasyon filmi listemizde yedinci sırada yer alıyor.

8-Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, bilge ejderha eğitmeninin rehberliğinde ejderhaları kontrol etme arayışına çıkan Hıçkıdık adlı bir Viking genci hakkındaki bir animasyon filmi. Film 26 Mart 2010’da gösterime girdi ve dünya çapında 493 milyon doların üzerinde hasılat elde etti.

“Ejderhanı Nasıl Eğitirsin”, DreamWorks Animation tarafından üretilen ve 26 Mart 2010’da sinemalarda gösterime giren Amerikan 3D animasyon filmidir. Yönetmenliğini Chris Sanders ve Dean DeBlois, ortak yönetmenliğini Tim Johnson ve yürütücü yapımcılığını Bonnie Arnold üstleniyor.

Genel olarak Ejderhalar tarafından esir alınan ve onlar tarafından ejderha savaşçısı olmak üzere eğitilen bir viking ve oğlunun hikâyesini anlatıyor. Daha fazla açıklamak gerekirse filmin hikâyesi, kültüründe eski bir gelenek haline gelen ejderhalarla dövüşme konusunda korkak olan Hıçkıdığın etrafında dönüyor. 10 üzerinden 8.1 IMDB puanına sahip olan bu film listemizde sekizinci sırada yer alıyor.

9-Bolt

Bolt, Walt Disney Studios Animation tarafından yapılmıştır. 21 Kasım 2008’de Çift Uzun Metrajlı bir animasyon filmi olarak sinemalarda gösterime girdi. İyi beklentilerle yayınlanan film ne yazık ki gişeden istediğini alamadı.

Film, gişede ilk hafta sonunda 114 milyon dolar hasılat elde etti ve 2010’daki Tangled’ın gişede Bolt’tan daha fazla para kazanmasının ardından Disney’in şimdiye kadarki en düşük hasılat yapan filmi oldu.

Bolt, Walt Disney Animated Classics serisinin 47. animasyon filmidir. Film, tüm hayatını bir televizyon dizisi setinde geçirmiş, süper güçleri olduğunu sanan ve rol arkadaşı Penny’den yanlışlıkla ayrılınca Hollywood’a geri dönmesi gereken Bolt adlı bir köpeğin maceralı hikâyesini anlatıyor. 6.8 IMDB puanına sahip animasyon filmi listemizde dokuzuncu sırada yer alıyor.

10-Shrek

Shrek çok beğenilen yetişkinler için yapılan bir animasyon filmidir. Film 2001 yılında gösterime girdi. William Steig’in kitabından uyarlanmıştır film uyarlanırken ana hatta sadık kalınmıştır. Filmin yönetmenliğini Andrew Adamson ve Vicky Jenson üstleniyor. DreamWorks Animation SKG için Jeffrey Katzenberg ve John H. Williams tarafından yapılmış ve 18 Aralık 2001’de Paramount Pictures tarafından dağıtılmıştır.

Hikâye, çirkin bir bataklıkta yaşayan ve kendisini arkadaşlarına ve ailesine bu şekilde tanımlayan ‘dev’ olmaktan nefret eden Shrek’in etrafında dönüyor. Shreki sürekli rahatsız eden yerel halk bir süre sonra Shrek’in canını sıkmaya başlıyor. Shrek artık bataklığında rahatsız edilmeden kalmak istiyor. Mutlu olabilmek ve bataklığında rahat bir şekilde yaşayabilmek için Prensle bir anlaşma yapıyor. Prensesi şatodan kaçırıp prense getirirse bataklığında rahat bir şekilde yaşayabileceğine dair Prensten söz alıyor. Fiona isimli prensesi kurtarmak için şatoya giden karakterimiz burada çeşitli zorluklarla karşılaşıyor. Yanındaki eşek arkadaşı ile bu zorlukların üstesinden gelmeye çalışan Shrek aslında Fionanın sandığı gibi biri olmadığını öğreniyor. İzlerken size güzel anlar yaşatacak Shrek 10 üzerinden 7.8 IMDB puanına sahip, bu animasyon filmi listemizde son sırada yer alıyor.

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu