Sanat

Atatürk Kültür Merkezi’nde Bu Hafta (28 Kasım – 4 Aralık)

Haydi gelin bu hafta Atatürk Kültür Merkezi’nde olan etkinliklere birlikte göz atalım.

Müzik Takvimi / 29 Kasım / AKM Müzik Platformu / 19.30

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu,dünya müziğinin Türk Müziği’ne olan yansımalarını Atatürk Kültür Merkezinde Müzik Takvimi konserleriyle dinleyiciye aktarmaya devam ediyor. Dünya çapında yaşanan sosyolojik ve tarihsel gelişmelerinTürk Müziği’ne ve müzik kültürümüze olan yansımalarının aktarılacağı 29 Kasım Salı akşamı gerçekleşecek performansta, dinleyiciler belge ve görsellerle zamanda müzik yolculuğuna çıkacak. Türkiye ve Dünya tarihinde iz bırakan sosyal, kültürel ve siyasi olayların müzik kültürümüze olan şaşırtıcı bağlarının eserlerle dinleyiciye sunulacağı gecede; Gizem Coşkun ve Alper Akaryıldız eserleri seslendirirken, sazda; Şükrü Özoğuz, Yağmur Bilgin, Onur Cicin, Hüseyin Özkılıç sahne alacak.  Bu özel programı Mehmet Güntekin koro ses ve saz sanatçılarının refakatiyle sunacak. 

atatürk kültür merkezi

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Denizbank Konserleri / Charles Olivieri Munroe & Jülide Yalçın / 1 Aralık / Tiyatro Salonu / 20.00

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası DenizBank Konserleri, Atatürk Kültür Merkezi sahnesinde devam ediyor. AKM Tiyatro Salonu’nda 1 Aralık’ta gerçekleşecek konserde orkestrayı şef Charles Olivieri Munroe yönetirken, keman sanatçısı Jülide Yalçın solist olarak yer alacak. Konserde A. Dvorak’ın “Othello Üvertürü”, F. Mendelssohn’ın “Keman Konçertosu” ve J.Suk’un “Peri Masalı” müzikseverlerle buluşacak.

atatürk kültür merkezi

Anadolu Ateşi / 3 Aralık / Türk Telekom Opera Salonu / 20.00

Kaynağını Anadolu’nun binlerce yıllık mitolojik ve kültürel tarihinden alan, hemen hemen her yöreden derlenmiş 3.000 halk dansı figürü ve halk müziğini içinde barındıran özgün bir proje olan Anadolu Ateşi, 3 Aralık Cumartesi akşamı Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda izleyicilerle buluşacak. Bugüne kadar 85 ülkede, 3.500 gösteri ile 20 milyonu aşan sanatsever tarafından izlenen Anadolu Ateşi, Atatürk Kültür Merkezi izleyicilerine halk danslarını bale, modern dans ve dansın diğer disiplinleri ile sentezleyerek modern standartlarda kültürel bir şölen yaşatacak. 

atatürk kültür merkezi

Kahve Konserleri: Solo Flüt Resitali / 3 Aralık / Çok Amaçlı Salon / 11.00

Atatürk Kültür Merkezi’nin cumartesi sabahları klasikleşen Kahve Konserleri’nde 3 Aralık Cumartesi günü İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası solo flüt sanatçısı Bülent Evcil’in resitali yer alıyor. AKM Çok Amaçlı Salon’da müzikseverlerle buluşacak Evcil, Barok dönemden günümüze kadar uzanan ve Türk bestecilerin eserlerinin yer aldığı solo flüt repertuvarının geniş örnekleriyle sanatseverlerle bir araya gelecek. Dünyaca ünlü flüt virtüözü Sir James Galway tarafından “jenerasyonunun en iyi flütçüsü” olarak tanımlanan sanatçı, Bach, Old English Air, J. İber, P. Mascagni, F. Say, C. Debussy ve A. Piazzolla’nın eserleri ile Türk müziğinden potpuri ile müzikseverlere ziyafet yaşatacak.

atatürk kültür merkezi

Halk Hikayelerimiz ve Türkülerimiz / 3 Aralık / Çok Amaçlı Salon / 19.30

İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu, kahramanlıktan ölüme, doğumdan aşka hayata dair pek çok olaydan beslenen türküleri, hikâyeleriyle birlikte dinleyicilerin beğenisine sunacak. Atatürk Kültür Merkezi Çok Amaçlı Salon’da 3 Aralık’ta gerçekleşecek konserde Anadolu’nun kadim türküleri hem hikâyeleri hem ezgileriyle yüreklere seslenecek. Şef Uğur Kaya yönetimindeki İstanbul Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda, sanatçılar Halil Altıngöz ve Neşe Demir solist olarak yer alacak.

atatürk kültür merkezi

Editör Yağmur Gündüz fotoğrafı

Editör Yağmur Gündüz

Yeditepe Üniversitesi'nde Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi. Çeşitli haber sitelerinde haber editörlüğü yaptı. İlgi alanları arasında güzellik ve moda var. "Ben buna inanıyorum" dediği tüm içerikleri sizin için derliyor ve sizlerle paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu