Sanat

Deha: Refik Anadol

Dünyadaki yapay zekâ sanatının başlamasına ve gelişmesine katkı sağlayan sanatçılardan biri.

Dünyanın en iyi medya sanatçısı ve tasarımcıları arasında gösterilen Refik Anadol 1985 İstanbul doğumlu.

REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
REFİK ANADOL
refik anadol

Lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde fotoğraf ve video alanında en yüksek onur derecesiyle bitirdi. Anadol, ABD’de Kaliforniya Üniversitesi Medya Sanatları Okulu’nda da görev yapıyor.

Makinelerin verileri algılama ve düşünme biçimlerine yoğunlaşan Refik Anadol, imza attığı projelerde görsel, işitsel, sismik, coğrafi, meteorolojik, kültürel ve akla gelebilecek her türlü veriyi aralarında NASA ve Google’ın da bulunduğu dev kurumlarla iş birliği yaparak topluyor. 

Dünyanın ve insanların yaşamını sürdürürken gayri ihtiyari oluşturduğu bu verilerle, her projeye özel yazılan algoritmalarla çalışan yapay zeka programını besliyor. Böylelikle sanatçı, içinde yaşadığımız teknolojinin ve makinelerin verileri nasıl algıladığını, yorumladığını gösteren veri heykelleri yaratıyor.

Erkan Güzel

Ankara Üniversitesi D.T.C.F Sinoloji bölümünden mezun oldu. Shanghai Fudan Üniversitesinde tamamladığı yüksek lisansının ardından uzun yıllar yurtiçinde ve yurtdışında yerel ve global markalar için pazarlama bölümlerinde görevler üstlendi.Estetica Dergisi, hairist.com.tr ve Güzelliğin Peşinde Gazetesi ile güzelliğin peşinde.Ortaokul yıllarından bu yana sevdiği yayıncılığa 'iyilik güzelliktir' sloganıyla devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu