Sanat

Avatar Suyun Yolu – Pandoraya Dönüş

Tüm zamanların en çok hasılat yapan filmlerinden biri olan Avatar, James Cameron imzasıyla 2009 yılında vizyona girmişti.

13 yıl sonra Avatar 2 – Suyun Yolu olarak karşımızda ve mavi renkli cesur Na’vileri yeni kahramanlarla birlikte ağırlıklı olarak suyun altında görüyoruz.

Yönetmen James Cameron’un yarattığı, güneş sistemi dışındaki bir gezegenin uydusu ve mavi renkli kahramanları ile Avatar filmi özellikle görsel efektleriyle herkesi büyülemişti.

Oscar ödüllü Debaorah L.Scott tarafından tasarlanan Avatar: Suyun Yolu kostümlerinin pek çoğu ve mücevherler gerçekten üretildi. Kate Winslet’inde yer aldığı kadroda ilk filmin sonunda ölmüş olan ve Dr. Augustine’ni canlandıran Sigourney Waver, bu kez onun kızı Kiri olarak rol alıyor.

İklim değişikliği, enerji politikaları, yerli halklar, ormansızlaşma, okyanuslar ve sürdürülebilir tarım konularında Avatar Aliiance Foundation isimli vakfı kuran James Cameron, Avatar ile gezegenimize olan tutkusunu yansıtıyor. 

3 saat 10 dakika süren filmde, Zoe Saldaña, Sam Worthington, Sigourney Weaver, Stephen Lang, Cliff Curtis, Joel David Moore, CCH Pounder, Edie Falco, Jemaine Clement, Kate Winslet filmin önemli oyuncuları arasında yer alıyor.

Filim şiddet ve korku sahneleri içerdiği için 13 yaşından büyüklere uygun.

Avatar ne anlama geliyor?

Sanskritçede ava: aşağı, Tar: iniş anlamına gelen sözcüklerin birleşiminden oluşturulmuş ve bilgi anlamına gelen veda’nın gökyüzünden yeryüzüne; havadan, ateşten, sudan veya topraktan olana inmesi ve ona dahil olması anlamındadır.

Bu arada Avatar 3 , Avatar 4 ve Avatar 5 filmleri de yolda! 

Aylin Soyer fotoğrafı

Aylin Soyer

Goethe'ye atfedilen 'güzellik heryerde aranan konuktur' sözüyle güzelliğe dair ne varsa...

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu