Sanat

Unutulmaz 10 Romantik Film

Romantik filmler, hem iyi hem de kötü aşkın karmaşıklığını anlamamıza yardımcı olur. Filmler bize kendimizi ve diğer insanlarla nasıl ilişki kurduğumuzu öğretir.

Filmler, gerçeklikten kaçmak ve hayal kurmak için mükemmel bir yoldur. Aşk filmleri dünyadaki her türlü aşkı tasvir eder ve ilişkilerde gerçekten ne istediğimizi keşfetmenin harika bir yolu olarak bilinirler.

Romantik filmler, hem iyi hem de kötü aşkın karmaşıklığını anlamamıza yardımcı olur. Filmler bize kendimizi ve diğer insanlarla nasıl ilişki kurduğumuzu öğretir. Ayrıca bize farklı olmanın sorun olmadığını ve bir ilişki için toplumun normlarına uymamız gerekmediğini de gösterir.

Peki, izlemeniz gereken en unutulmaz romantik filmler nelerdir? Sizin için bu listeyi hazırladık:

1-Titanik:

Titanik, James Cameron tarafından yönetilen, yazılan, ortak yapımcılığını ve ortak kurgusunu yaptığı 1997 Amerikan destansı romantik felaket drama filmidir. RMS “Titanik”in batışının kurgulanmış anlatımı olan filmde Jack Dawson rolünde Leonardo DiCaprio ve Rose DeWitt Bukater rolünde Kate Winslet rol alıyor. Hikâye, Rose ve Jack’in Nisan 1912’de gemide yaşadıkları yoğun romantizmi konu alıyor. Filmde pek çok unutulmaz an bulunuyor bu sayede unutulmaz bir film olma yolunda ilerleyen Oscar ödüllü bir film olarak belirtiliyor.

Titanik, birçok kişi tarafından şimdiye kadar yapılmış en iyi aşk hikâyelerinden biri olarak düşünülür. Aynı zamanda bazı sahnelerin çok duygusal olduğu için şimdiye kadar yapılmış en üzücü filmlerden biridir. 

Film birçok “en iyiler” listesine girdi ve gösterime girdiği 1997’den bu yana popülerliği ve finansal başarısıyla rekorlar kırdı. Film 10 üzerinden 7.9 IMDB puanına sahip. Bu yüzden unutulmaz 10 romantik film listemizin ilk başında yer alıyor.

2-Defter:

Defter, 25 Haziran 2004’de vizyona giren romantik drama filmidir. Nicholas Sparks’ın aynı adlı kitabından uyarlamadır. Nick Cassavetes’in yönettiği filmde Ryan Gosling ve Rachel McAdams rol aldı. Filmin IMDB puanı 10 üzerinden 7.8 olduğu için hala izlenme değeri taşıyor.

Hikâye, lise sevgilisinin teklifini reddetmesinin ardından New York'a giden Kuzey Carolina'dan gelecek vadeden bir yazar olan Noah Calhoun'un etrafında dönüyor. 

Kahramanımız başka bir adamla birlikte olan ama sonunda ondan etkilenmeye başlayan Allie Hamilton ile tanışır. Daha sonra aşka dönüşen gizli bir ilişki başlatırlar.

Defter, sürükleyici konusu ile sizi duygulandıracak ve hayatınız bir şekilde değişmiş gibi hissettirecek iç açıcı sahneleri nedeniyle çok popüler bundan dolayı unutulmaz 10 romantik film listemizde 2. Sırada yer alıyor.

3-Rüzgâr Gibi Geçti:

Rüzgâr Gibi Geçti, insanların hala izlemekten hoşlandığı ve keyif aldığı klasik bir aşk filmi.

Film, Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dalında aday gösterilen ilk filmlerden biriydi ve burada En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve En İyi Senaryo, Başka Bir Ortamdan Malzemeye Dayalı Senaryo da dâhil olmak üzere sekiz ödül kazandı. Film, tüm zamanların en ikonik aşk hikâyelerinden biri olarak Amerikan kültüründe kalıcı bir mirasa sahip.

Film, Amerikan İç Savaşı ve Yeniden Yapılanma Dönemi sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde, özellikle Atlanta ve Tara çevresinde geçiyor.

Rüzgâr Gibi Geçti, aristokrat bir plantasyon ailesinde doğmuş bir kadının güçlü kişiliğine sahip olan Scarlett O'Hara'nın kurgusal hikâyesini konu alıyor.

Hikâye, Scarlett’in düzenbaz Rhett Butler ile çalkantılı ilişkisine ve Konfederasyon güçleri Atlanta’dan çekildikten sonra ailesini yıkımdan kurtarmaya çalışırken verdiği mücadeleye odaklanıyor. 8.2 IMDB puanına sahip olan ve hala yoğun ilgi gören Rüzgâr Gibi Geçti filmi unutulmaz 10 romantik film listemizde 3. Sırada yer alıyor.

4-Tiffany’de Kahvaltı:

Tiffany’de Kahvaltı popüler bir eski romantik film. En iyi arkadaşının kızıyla ilişkiye giren genç bir yazarın hikâyesini konu alıyor.

IMDB’de 10 üzerinden 7.6 puana sahip olan izleyicilerine romantik saatler vaat ediyor.

Truman Capote’nin kısa romanından uyarlanan filmde Holly Golightly rolünde Audrey Hepburn, erkek arkadaşı Fred rolünde Mickey Rooney ve Paul Varjak rolünde George Peppard rol alıyor. Blake Edwards’ın yönettiği film 1961’de vizyona girdi. 

Film New York’ta geçiyor ve evim dediği Manhattan sokaklarında yaşayan Holly Golightly adlı gelecek vadeden bir aktrisin hikâyesini anlatıyor. Aile servetinin tek seferlik çok zengin bir varisi olduğu söylenen yaşlı bir adamla olan ilişkisinin hikâyesini anlatıyor, sonunda hayattan gerçekten ne istediğini anlamaya çalışırken bir ilişkiye giriyorlar.

Çok pahalı, yatılı bir kız arkadaşa âşık olan bir adamın maceralarına kaygısız bir bakış sunan 1961 yapımı film unutulmaz 10 romantik film listemizde 4. Sırada kendine yer buluyor.

5-Yükselen Ay Krallığı:

Moonrise Kingdom (Yükselen Ay Krallığı) 2012’de Wes Anderson tarafından yazılan ve yönetilen bir film. Birbirlerine âşık olan ve birlikte kaçan, günlerini ıssız bir adada ev yapımı bir ev inşa ederek geçiren on iki yaşındaki iki çocuğun hikâyesini konu ediniyor.

Film, mutluluğun gerçek anlamını ve bu anlamın yetişkinliğin abartılarından bağımsız olarak sıradan yaşamda nasıl bulunabileceğini araştırıyor.

Filmin kendisi Akademi Ödülü, Altın Küre Ödülü, BAFTA Film Ödülü’ne aday gösterildi ve Cannes Film Festivali’nde Louis XIII Ödülü’nü kazandı film 10 üzerinden 7.8 IMDB puanına sahip bu yüzden unutulmaz 10 romantik film listemizde 5. Sırada yer alıyor.

6-Sil Baştan:

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan), yeni bir deneysel hafıza prosedüründen geçen Jim Carrey’nin canlandırdığı Joel adında bir adam hakkındaki bir film. Amaç, ona acı veren ve depresyonuna yol açan anıları silmek olarak aktarılıyor.

Film anılar, arzular ve yaşam seçimleri arasında maceralı bir yolculuk olarak ilerliyor.

Film, Joel’in akıl sağlığı sorunları olan biri olarak tanıtılmasıyla başlıyor. Clementine (Kate Winslet’in canlandırdığı) ile tanışır ve birbirlerine derinden âşık olurlar. Joel, Clementine ile tanışmadan önce üç başarısız evlilik yaşamıştır çünkü sorunlarını çözmek yerine her zaman onlardan kaçan bir karakter olarak yansıtılır. Joel, geçmişin tüm acı verici anılarını silmeyi amaçlayan yeni bir deneysel prosedürden geçer ve Clementine de ilişkilerini “sıfırlamak” için bunun bir parçası olmayı kabul eder. Kısaca hikâyesi bu şekilde olan film 8.4 IMDB puanına sahip. Unutulmaz 10 romantik film 6.sırada yer alıyor.

7-Prenses Gelin:

Prenses Gelin, güzel bir kızın gerçek aşkını ve onların macera dolu yolculuğunu anlatan klasik bir filmdir.

Film, birçok Disney filminde bulunan "Princess Romance" türünün hem bir hiciv hem de parodisidir. Film William Goldman'ın 1973 tarihli romanından sinemaya uyarlanmıştır. 

IMDB puanı 8.1 olan film 1987 de izleyicilerle buluşmuştur. Çeşitli hikâyeleri bulunan bu film izleyenlere soluksuz bir serüven vaat ediyor bu yüzden unutulmaz 10 romantik film listemizde 7.sırada yer alıyor.

8-Gün Doğmadan:

Before Sunrise (Gün Doğmadan), 1995 yılında Budapeşte’den Viyana’ya giden bir trende tanışan iki Amerikalı turist olan Jesse ve Celine’in hikâyesini konu alıyor. Yollarına gitmeden önce trende karşılaşan karakterlerimiz tutkulu bir aşk yaşıyorlar. Bu sayede hikâye sizi içine çekmeye başlamış oluyor.

Richard Linklater’ın yönettiği ve Ethan Hawke (Jesse) ile Julie Delpy’nin (Celine) oynadığı film 1995’te gösterime girdi. Senaryo Richard Linklater ve Kim Krizan tarafından Celine’in Before Sunrise adlı kısa romanından uyarlandı ve ardından bunu Linklater’ın yardımıyla senaryoya uyarlandı.

Film genel olarak 3 ana hikâyeden oluşuyor. Bu ana hikâyeler bir süre sonra bir noktada birleşip hiç beklenmeyen bir sonuca bağlanıyor. 

10 üzerinden 8 IMDB puanına sahip olan film unutulmaz 10 romantik film listemizde 8. Sırada yer alıyor.

9-Bir Yıldız Doğuyor:

Bir Yıldız Doğuyor, 2018 yapımı romantik bir filmdir. Bir Yıldız Doğuyor, daha genç bir şarkıcıyla tanışıp ona âşık olan, ancak şöhreti bulduktan sonra, başarının ilişkilerine zarar verdiğini fark etmeyen bir müzisyenin hikâyesini anlatan bir Amerikan romantik drama filmi.

Film, ilk olarak 1937'de Janet Gaynor ve Fredric March'ın oynadı, ardından 1954'te Judy Garland ve James Mason ile olmak üzere üç kez yeniden çekildi. 

2018’de Bradley Cooper, The Story of the Star is Born (Bir Yıldız Doğuyor) filminde hem kendisi hem de Lady Gaga’nın karşısında rol alıyor.

Cooper, 4 Ekim 2018’de Amerikan eğlence programı Extra TV’ye verdiği röportajda, A Star Is Born’un (Bir Yıldız Doğuyor) senaryosu üzerinde 9 yıldır çalıştığını ve 2017’nin başlarında prodüksiyona yeniden başladığını belirtti. Beyoncé’nin Lemonade belgeselini izledikten ve ne kadar kişisel olduğunu gördükten sonra öyle sanatsal bir proje yapabileceğini fark etti, bu filmin aynı türden kişisel samimiyetle başarılı olabileceğini düşündü.

Hikâyesi ise şu şekilde: Bir yıldız bir şarkı olarak değil, bir film olarak doğar. Tecrübeli bir müzisyen olan Jackson Maine’in hayatını anlatıyor. Gelecek vadeden sanatçı Ally’ye âşık olan sanatçı, kariyerinin çok popüler olması gereken yöne doğru çiçek açmasına yardımcı olur, ancak Ally’nin yıldızı yükselmeye başladığında ve Ally tamamen başka biri olmaya başladığında, Ally’ye olan aşkı karmaşık bir hal alır. Sonunu büyük bir merakla beklediğiniz film IMDB’de 10 üzerinden 7.6 puan aldı, film unutulmaz 10 romantik film listemizde 9.sırada yer alıyor.

10-Âşıklar Şehri (La La Land)

La La Land (Âşıklar Şehri), Damien Chazelle tarafından yazılan ve yönetilen 2016 Amerikan romantik drama filmidir. Ryan Gosling, Emma Stone ve John Legend’i gibi usta oyuncular filmde başrollerde yer alıyor. Film, hayallerinin peşinden koşarken Los Angeles’ta iki yakayı bir araya getirmek için mücadele eden Mia [Emma Stone](gelecekteki bir aktris) ve Sebastian’ın [Ryan Gosling](kendini işine adamış bir caz müzisyeni) aşk hikâyesini anlatıyor.

Film, tahmini 30 milyon dolarlık yapım bütçesine karşılık dünya çapında 450 milyon dolar hasılat elde etti. Oyunculuk performansları, yönetmenliği, senaryosu, müziği ("City of Stars" şarkısını içerir), sinematografisi ve kurgusuyla övgü topladı.

La La Land’in (Âşıklar Şehri) ardındaki hikâye, bir caz piyanisti olan Sebastian Dolan ile geceleri bulaşıkçı olarak çalıştığı Los Angeles’ta geçimini sağlamak için bir kafede barista olarak çalışan hevesli bir aktris olan Mia Dolan hakkındadır. Yeterince maaş verecek başka bir iş bulamadığı için ailesine bu şekilde destek olmayan çalışan Mia Dolan sonunda farklı bir şey denemeye karar veriyor ve hikâye böyle başlıyor.

Mia, aşkının hayalinin peşinden gitmek için New York’taki hayatını bırakıp annesiyle birlikte Los Angeles’a taşınıyor. Bir gün, sokakta beyaz bir minibüste piyano çaldığı performanslarından birinde Seb ile tanışıyor. Seb, Mia’nın hayatına çok fazla şey katıyor. İkisi sonunda âşık oluyor ve birlikte olma planları yapıyor, ancak Seb’in geceleri ailesiyle birlikte olması gerektiği ve kalan zamanlarda grubuyla performans sergilemek gibi yapması gereken işler olduğu için Mia’nın ihmal edilmiş hissetmesine neden oluyor. Sonunda Mia bu hisse dayanamıyor ve vazgeçmek istiyor hikâye bu kısımdan sonra çok ilginç bir hale bürünüyor. 10 üzerinden 8 IMDB puanına sahip olan film unutulmaz 10 romantik film listemizde son sıra olan 10. Sırada yer alıyor.

Dilan Perin fotoğrafı

Dilan Perin

Akdeniz Üniversitesi İktisat bölümünden mezun oldu. Kariyerini İstanbul’da Dijital Pazarlama ve E-ticaret alanında devam ettiriyor. Kuaförümden, Ventoso, Bonobella ve Güzelliğin Peşinde sayfalarının pazarlama çalışmalarını yönetiyor. Hobi olarak blog yazıları yazmaya devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu